Prihlásiť

Zdravá čokoláda je hitom – aký druh máte najradšej?

Čokoláda je pre mnohých z nás sladké potešenie, ktoré veľmi často vyhľadávame. Sladká chuť nás vždy povzbudí, dodá potrebné endorfíny šťastia a zlepší deň. Vďaka medzinárodnému dňu čokolády, si tak pripomíname jej dôležitosť a výhody zaradenia pochúťky do jedálnička.

Pestovanie kakaovníka siaha až do druhého tisícročia pred naším letopočtom, kedy bol nájdený v strednej Amerike v dažďovom pralese. Plody boli konzumované tak, že sa rozdrvili, miešali s vodou a bol to pokrm pre vládcov, vojakov a bohatých. Už vtedy bol považovaný za afrodiziakum.  Vďaka Hernánovi Cortézovi bol kakaovník dovezený aj na európsky kontinent a postupom času sa zistilo, že s cukrom nápoj chutí oveľa lepšie.

Neskôr, keď už pestovanie bolo rozšírené po svete, sa do výroby začali pridávať aj rôzne iné ingrediencie, ako rôzne druhy orechov, či ovocia. V súčasnosti sa do popredia dostáva aj horká čokoláda s rôznymi príchuťami. Kakaovníku sa darí najmä v teplom a vlhkom prostredí, napríklad v Afrike.

Popri čokoláde z kakaa sa pomaly stáva známejším aj karob. Získava sa zo strukov rastliny Rohovník a je to zároveň zdravá náhrada kakaa obsahujúca horčík, vápnik, železo, vlákninu, aminokyseliny a vitamíny A, B a D. Karobový prášok je však sladký, obsahuje antioxidanty, má pozitívny vplyv na trávenie, pôsobí proti hnačke a neobsahuje kofeín. Používa sa v potravinárstve, no uplatnenie má aj v medicíne. Chuťou síce nepripomína kakao, je však skvelou a zdravou náhradou a doplnkom do vyváženej stravy.

Doba pokročila a medzi čokoládami je už možnosť si vybrať. Kreativita prekvitá a počet dobrôt s netradičným spojením čokolády narastá. Pochutnajte si na kvalitnej obľúbenej sladkosti, či výrobku z kakaa alebo karobu aj vy. 

Navyše s kartou Sphere máte vždy zľavu, zbierate body a nakupujete výhodnejšie! 

 

BIOLAND

Grizly.sk

Slowlandia

Studňazdravia.sk

Ďalšie články z nášho blogu

1.Máj – Sviatok lásky a jari

„Bol neskorý večer – prvý máj – večerný máj – bol lásky čas. Hrdličkin pozýval k láske hlas, kde borovicový zaváňal háj…“ Túto slávnu báseň od Karla Hynka Máchu určite všetci dobre poznáte. Tento lásky čas 1. máj už sa blíži. Je to tradičný český sviatok zamilovaných, niečo ako je v Amerike Valentín. Hoci u nás mnoho ľudí začalo oslavovať Valentína, 1. máj má stále svoje čaro.Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670

Veľká noc u starých Slovanov

Myslíte si, že veľkonočné oslavy vznikli až s príchodom kresťanstva? Rozhodne nie, sviatky na začiatku jari sú oveľa staršie ako toto náboženstvo. Každému je asi jasné, že kresťania oslavujú smrť a vzkriesenie Ježiša Krista, málokto však vie, že v tomto období oslavoval aj sám Ježiš – kresťanská Veľká noc sa totiž časovo viac menej prekrýva s židovským sviatkom Pesach, ktorý je pripomienkou vyňatia Izraelitov z Egypta. Mnoho pohanských kmeňov z rôznych oblastí sveta oslavovalo v tomto období príchod jari, našich slovanských predkov nevynímajúc.

Prvý jarný deň 20.marec

Astronomicky prvý jarný deň príde 20. marca 2024 presne o 04.07 hodín. To bude ten okamih, kedy Slnko vstúpi do znamenia Barana. Zároveň bude tento deň vychádzať presne na východe a zapadať presne na západe. Deň bude rovnako dlhý ako noc a zatiaľ čo na južnom póle Slnko vyjde, na severnom naopak v rovnakom okamihu zapadne…
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670