Prihlásiť

1.Máj – Sviatok lásky a jari

„Bol neskorý večer – prvý máj – večerný máj – bol lásky čas. Hrdličkin pozýval k láske hlas, kde borovicový zaváňal háj...“ Túto slávnu báseň od Karla Hynka Máchu určite všetci dobre poznáte. Tento lásky čas 1. máj už sa blíži. Je to tradičný český sviatok zamilovaných, niečo ako je v Amerike Valentín. Hoci u nás mnoho ľudí začalo oslavovať Valentína, 1. máj má stále svoje čaro.Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670

Oslavuje sa každý rok 1. mája. K tradíciám patrí napríklad bozkávanie žien pod rozkvitnutou čerešňou, aby neuschli. História tohto sviatku siaha až do staroveku, kedy sa oslavoval ako sviatok rastlín a prírody. Neskôr sa tento sviatok stal symbolom lásky a jari a stal sa populárnym sviatkom na vyjadrenie citov a náklonnosti.

Prvý máj je rýdzo slovenský sviatok. Tento prvý májový deň sa predtým oslavoval ako čas plodnosti. Je pravdou, že sa v tomto čase rodí mnoho mláďat – králiky, kozľatá, teľatá a ďalšie. Veľa párov sa v tento deň zamiluje, podá si ruky, alebo si dá prísahy vernosti. Na vyjadrenie lásky sa tiež používajú tradičné symboly ako sú kvety a darčeky. Kreatívne darčeky, ako sú šperky, originálne kvety, alebo jedlo, sú populárnou voľbou pre tento sviatok.

K prvému máju patria aj májky, s ktorými sa v dnešnej dobe stretávame skôr už len na dedinách. Májka je kmeň stromu (zvyčajne brezy alebo smreka), ktorý má vetvy s lístím ponechané iba na svojej hornej časti, ozdobený farebnými pentľami a vencom, ktorú obyvatelia dediny postavia na námestí. Zvyklosťou je, že si v noci z prvého mája dedina májky snažia navzájom poraziť, odrezať alebo ukradnúť. Musí ich teda dobre strážiť, inak by to bola pre dedinu hanba. Májky môžu mladíci stavať aj pred oknami dievčat, aby im vyznali lásku.

Oslavy 1. máj

Tradičné oslavy 1. mája zahŕňajú sprievody, pikniky a tanečné večierky. Tieto akcie sú vhodné pre rodiny a priateľov, ktorí si chcú užiť slnko a radosti jari. Na slovensku sa môžu návštevníci tešiť na mnoho kultúrnych podujatí a festivalov, ako sú hudobné koncerty, divadelné predstavenia a jarmoky. Večer sa na dedinách koná veselica, zábava plná hudby, tanca, dobrého pitia a jedla. S májom, súvisia aj študentské oslavy zvané majálesy, ktoré majú svoju tradíciu už od 15. storočia, u nás od národného obrodenia. Študenti si tento deň mohli užiť divokých osláv, veselíc a dokonca aj trocha búrlivého správania.

Máj a príroda

Máj je sviatkom jari a prebúdzania prírody. Tento deň je ideálny pre výlety a outdoorové aktivity, ako sú túry, cyklistické výpravy a jarné prechádzky. Pre tých, ktorí chcú urobiť svoj 1. máj ekologickejším, je možné usporiadať ekologický táborák či piknik. Tieto akcie sú skvelým spôsobom, ako sa spojiť s prírodou a užiť si slnko a radosti jari.

Tradície a zvyky spojené s 1. Májom

Pochod pre lásku a jar je jednou z najznámejších tradícií 1. mája. Ľudia sa schádzajú a pochodujú spoločne, aby vyjadrili svoju lásku a podporu jari. Púťové slávnosti a hry sú ďalším zvykom, ktorý sa v rámci osláv 1. mája koná. Zdobenie domácností a miest kvetmi je tiež bežnou praktikou.

Darovanie kvetov a darčekov

Význam darovania kvetín a darčekov v rámci osláv 1. Mája je veľmi dôležitý. Kvety symbolizujú lásku a jar, takže darovanie kvetov blízkym je výrazom úcty a lásky. Medzi najobľúbenejšie kvety na darovanie patria tulipány, narcisy a jarné kvety. Alternatívne darčeky kvetov, ako sú bonboniéry a hrnčeky, tiež slúži ako milý a osobný darček pre priateľov a rodinu.

Ďalšie články z nášho blogu

Veľká noc u starých Slovanov

Myslíte si, že veľkonočné oslavy vznikli až s príchodom kresťanstva? Rozhodne nie, sviatky na začiatku jari sú oveľa staršie ako toto náboženstvo. Každému je asi jasné, že kresťania oslavujú smrť a vzkriesenie Ježiša Krista, málokto však vie, že v tomto období oslavoval aj sám Ježiš – kresťanská Veľká noc sa totiž časovo viac menej prekrýva s židovským sviatkom Pesach, ktorý je pripomienkou vyňatia Izraelitov z Egypta. Mnoho pohanských kmeňov z rôznych oblastí sveta oslavovalo v tomto období príchod jari, našich slovanských predkov nevynímajúc.

Prvý jarný deň 20.marec

Astronomicky prvý jarný deň príde 20. marca 2024 presne o 04.07 hodín. To bude ten okamih, kedy Slnko vstúpi do znamenia Barana. Zároveň bude tento deň vychádzať presne na východe a zapadať presne na západe. Deň bude rovnako dlhý ako noc a zatiaľ čo na južnom póle Slnko vyjde, na severnom naopak v rovnakom okamihu zapadne…
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670

6 dôvodov, prečo čítať knihy

„Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom.“
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670