Prihlásiť

Predíďte detským úrazom počas prázdnin

Na letné prázdniny a dovolenky sa väčšina z nás celý rok teší, ale toto obdobie býva z hľadiska úrazov a najrôznejších poranení u detí rizikovejšie ako zvyšok roka. Buďme preto na svoje deti opatrní a dávajme na ne pozor. Niekedy to môžu byť síce len odreniny a pomliaždeniny, ale často to bývajú aj zlomeniny, poranenia očí alebo úrazy hlavy.

Štatistiky potvrdzujú, že práve letné mesiace sú na zranenia detí najrizikovejšie. Dôvodov je celý rad: neopatrnosť a preceňovanie síl napríklad pri pobyte pri vode, športové aktivity (cyklistika, plávanie, inline korčule…), nedostatočný dozor, ale aj únava a pretiahnutie. Bolo preukázané, že k úrazom dochádza častejšie, pokiaľ je organizmus už unavený a zhoršuje sa nielen koordinácia pohybov, ale aj predvídavosť pred možným vznikom úrazu.

Pre každú vekovú kategóriu detí existuje určité spektrum úrazov, ktoré sú pre daný vek charakteristické a dochádza k nim najčastejšie. Napríklad topeniu hrozí najviac deťom do štyroch rokov, zraneniu doma alebo na záhrade zase predškolákom, školáci si často privodia zlomeninu. Ako úrazom detí predchádzať? Dozor a ochranné pomôcky.

Deťom chýba, na rozdiel od dospelých, predvídavosť, nedokážu odhadnúť vzdialenosť, výšku, na čo stačí, nemajú potrebné koordinačné schopnosti ani skúsenosti, aby domýšľali dôsledky svojho správania.

Úrazová prevencia by preto v čase prázdnin mala byť zameraná okrem iného na dôsledné používanie ochranných pomôcok, ako sú prilby, chrániče kolien alebo zápästia, kvalitné okuliare alebo vhodná obuv pri športových aktivitách. Nezabráni síce vždy pádu alebo úderu, ale podstatne zmiernia ich následky.

Dôležité pravidlá prevencie letných úrazov

  • pri športe, najmä cyklistike a inline korčuľovaní, dbajte na dôsledné používanie ochranných pomôcok (helma, chrániče, okuliare)
  • zdôrazňujte deťom a strážte ich, aby nikdy neskákali do plytkej vody alebo vody, ktorú nepoznajú
  • dĺžku trás peších alebo cyklo výletov voľte primerane veku a schopnostiam detí
  • vysvetľujte deťom, že nesmú trhať a jesť žiadne plody, či už na záhrade alebo v lese alebo parku, ktoré nepoznajú, hrozí otrava
  • venujte pozornosť technickému stavu kolesa (zjazdená vzorka, brzdové lanká), prípadne inline korčulí (zjazdené či uvoľnené kolieska či brzdička)
  • nenechajte deti zbytočne riskovať, občas majú rôzne divoké nápady
  • dbajte na dostatočný pitný režim ratolestí
  • majte deti pod dohľadom, tie menšie strážte nepretržite

Zdroje: 1

Ďalšie články z nášho blogu

Príďte sa zabaviť na Otvorenie leta – 1. ročník festivalu CHÂTEAU BELA FEST s 50% zľavou pre SPHERE!

V jedinečnej atmosfére luxusného kaštieľa Château Bela, obklopení krásou a históriou, sa môžete tešiť na večer plný skvelej hudby. Kapela Gladiator, známa svojimi energickými vystúpeniami a hitmi, ktoré milujú generácie fanúšikov, vám prinesie svoje najväčšie hity a novinky. Marián Čekovský, obľúbený spevák, skladateľ a multiinštrumentalista, vás očarí svojou charizmou a jedinečným hudobným štýlom. Gáspár Laci, známy maďarský spevák s výrazným hlasom a pôsobivou prítomnosťou, prinesie do programu špeciálnu dávku emotívnej a vášnivej hudby. Château Bela Fest sa bude konať v sobotu 29. júna 2024 od 18:00 do 23:00 v areáli kaštieľa, v starej jazdiarni Hala Bela.

Vo Sphere oslavujeme 30 rokov

Čas je pojem veľmi relatívny. A aj keď je tou najspravodlivejšou veličinou, pretože nám všetkým odmeriava úplne rovnako, jeho vnímanie rovnaké nie je. Veci príjemné utekajú vždy tak nejako rýchlejšie a tie opačné sa tiahnu ako med. Avšak stačí letmý pohľad do kalendára alebo na hodinky a hneď vieme, na čom sme. A tak úplne presne tiež vieme, že vernostný program Sphere oslávi Slovenskej aj v Českej republike tento rok 30. rokov od svojho založenia.

História golfu

Na otázku, kto vymyslel golf, sa pravdivú a presnú odpoveď asi nedozvieme. O pôvode golfovej hry sa sporí niekoľko národov a zároveň existuje mnoho teórií o začiatkoch tejto hry. Jediné, čo vieme je, že už v stredoveku existovalo v Európe niekoľko hier s palicou a loptičkou. Niektorí historici sa domnievajú, že jednou z hier bola palle-maille. Tá sa hrávala vo francúzskych a talianskych uliciach. Pri tejto hre sa používala palica s paličkou. Cieľom bolo trafiť cieľ, ktorý bol buď na zemi, alebo zavesený pomocou palice s paličkou a drevenéj gule.