Prihlásiť

Medzinárodný deň čokolády: Sladká oslava pre všetkých milovníkov kakaových pochúťok

Každý rok, 13. septembra, milovníci čokolády z celého sveta oslavujú jednu z najpopulárnejších sladkostí. Prečo práve tento deň? Pretože to je deň narodenín Roalda Dahla, autora mnohých obľúbených detských kníh, vrátane tej "Charlie a továreň na čokoládu".

 

Čokoláda má bohatú a fascinujúcu históriu. Jej korene siahajú až do dávnych civilizácií Májov a Aztékov, ktorí pili nápoj z kakaových bôbov, známy ako „xocolatl“. Tento nápoj nebol taký sladký, ako poznáme čokoládu dnes, ale bol dôležitou súčasťou ich kultúry a náboženstva.

V 16. storočí dobyvateľ Hernán Cortés priviezol čokoládu do Európy, kde prešla množstvom transformácií, než sa stala tým, čo je dnes, obľúbenou pochúťkou pre ľudí všetkých vekových skupín.

V dnešnej dobe je čokoláda viac ako len sladkosťou. Stala sa symbolom lásky, uznania, a dokonca aj útechy. Dávame čokoládové pralinky ako darček v deň svätého Valentína, oslavujeme s čokoládovými tortami narodeniny a utešujeme sa čokoládou v ťažkých chvíľach.

Veda navyše potvrdila, že čokoláda v miernom množstve môže mať množstvo zdravotných výhod, vrátane zlepšenia nálady a podpory srdcového zdravia, vďaka obsahu antioxidantov v kakaových bôboch.

Takže či už oslávite tým, že si doprajete kúsok svojej obľúbenej čokolády alebo návštevou miestnej čokoládovne, pripojte sa k miliónom ľudí po celom svete, ktorí tento deň oslavujú vo veľkom štýle!

Ďalšie články z nášho blogu

Medzinárodný deň zásnub

Možno ste to ani nevedeli, ale 2. marec je ustanovený ako Medzinárodný deň zásnub. Viete, ako majú správne zásnuby vyzerať? Prezradíme vám to.

Medzinárodný deň materinského jazyka

Medzinárodný deň materinského jazyka je sviatok, ktorý pripadá na 21. február. Zaviedla ho UNESCO v roku 1999 ako pripomienku toho, že na svete existuje niečo medzi šiestimi a siedmimi tisíckami jazykov, z ktorých viac ako polovica je ohrozená zánikom, ku ktorému môže dôjsť do konca 21. storočia.