Prihlásiť

Medzinárodný deň čokolády: Sladká oslava pre všetkých milovníkov kakaových pochúťok

Každý rok, 13. septembra, milovníci čokolády z celého sveta oslavujú jednu z najpopulárnejších sladkostí. Prečo práve tento deň? Pretože to je deň narodenín Roalda Dahla, autora mnohých obľúbených detských kníh, vrátane tej "Charlie a továreň na čokoládu".

 

Čokoláda má bohatú a fascinujúcu históriu. Jej korene siahajú až do dávnych civilizácií Májov a Aztékov, ktorí pili nápoj z kakaových bôbov, známy ako „xocolatl“. Tento nápoj nebol taký sladký, ako poznáme čokoládu dnes, ale bol dôležitou súčasťou ich kultúry a náboženstva.

V 16. storočí dobyvateľ Hernán Cortés priviezol čokoládu do Európy, kde prešla množstvom transformácií, než sa stala tým, čo je dnes, obľúbenou pochúťkou pre ľudí všetkých vekových skupín.

V dnešnej dobe je čokoláda viac ako len sladkosťou. Stala sa symbolom lásky, uznania, a dokonca aj útechy. Dávame čokoládové pralinky ako darček v deň svätého Valentína, oslavujeme s čokoládovými tortami narodeniny a utešujeme sa čokoládou v ťažkých chvíľach.

Veda navyše potvrdila, že čokoláda v miernom množstve môže mať množstvo zdravotných výhod, vrátane zlepšenia nálady a podpory srdcového zdravia, vďaka obsahu antioxidantov v kakaových bôboch.

Takže či už oslávite tým, že si doprajete kúsok svojej obľúbenej čokolády alebo návštevou miestnej čokoládovne, pripojte sa k miliónom ľudí po celom svete, ktorí tento deň oslavujú vo veľkom štýle!

Ďalšie články z nášho blogu

Veľká noc u starých Slovanov

Myslíte si, že veľkonočné oslavy vznikli až s príchodom kresťanstva? Rozhodne nie, sviatky na začiatku jari sú oveľa staršie ako toto náboženstvo. Každému je asi jasné, že kresťania oslavujú smrť a vzkriesenie Ježiša Krista, málokto však vie, že v tomto období oslavoval aj sám Ježiš – kresťanská Veľká noc sa totiž časovo viac menej prekrýva s židovským sviatkom Pesach, ktorý je pripomienkou vyňatia Izraelitov z Egypta. Mnoho pohanských kmeňov z rôznych oblastí sveta oslavovalo v tomto období príchod jari, našich slovanských predkov nevynímajúc.

Prvý jarný deň 20.marec

Astronomicky prvý jarný deň príde 20. marca 2024 presne o 04.07 hodín. To bude ten okamih, kedy Slnko vstúpi do znamenia Barana. Zároveň bude tento deň vychádzať presne na východe a zapadať presne na západe. Deň bude rovnako dlhý ako noc a zatiaľ čo na južnom póle Slnko vyjde, na severnom naopak v rovnakom okamihu zapadne…
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670

6 dôvodov, prečo čítať knihy

„Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom.“
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670