Prihlásiť

Medzinárodný deň čokolády: Sladká oslava pre všetkých milovníkov kakaových pochúťok

Každý rok, 13. septembra, milovníci čokolády z celého sveta oslavujú jednu z najpopulárnejších sladkostí. Prečo práve tento deň? Pretože to je deň narodenín Roalda Dahla, autora mnohých obľúbených detských kníh, vrátane tej "Charlie a továreň na čokoládu".

 

Čokoláda má bohatú a fascinujúcu históriu. Jej korene siahajú až do dávnych civilizácií Májov a Aztékov, ktorí pili nápoj z kakaových bôbov, známy ako „xocolatl“. Tento nápoj nebol taký sladký, ako poznáme čokoládu dnes, ale bol dôležitou súčasťou ich kultúry a náboženstva.

V 16. storočí dobyvateľ Hernán Cortés priviezol čokoládu do Európy, kde prešla množstvom transformácií, než sa stala tým, čo je dnes, obľúbenou pochúťkou pre ľudí všetkých vekových skupín.

V dnešnej dobe je čokoláda viac ako len sladkosťou. Stala sa symbolom lásky, uznania, a dokonca aj útechy. Dávame čokoládové pralinky ako darček v deň svätého Valentína, oslavujeme s čokoládovými tortami narodeniny a utešujeme sa čokoládou v ťažkých chvíľach.

Veda navyše potvrdila, že čokoláda v miernom množstve môže mať množstvo zdravotných výhod, vrátane zlepšenia nálady a podpory srdcového zdravia, vďaka obsahu antioxidantov v kakaových bôboch.

Takže či už oslávite tým, že si doprajete kúsok svojej obľúbenej čokolády alebo návštevou miestnej čokoládovne, pripojte sa k miliónom ľudí po celom svete, ktorí tento deň oslavujú vo veľkom štýle!

Ďalšie články z nášho blogu

1.Máj – Sviatok lásky a jari

„Bol neskorý večer – prvý máj – večerný máj – bol lásky čas. Hrdličkin pozýval k láske hlas, kde borovicový zaváňal háj…“ Túto slávnu báseň od Karla Hynka Máchu určite všetci dobre poznáte. Tento lásky čas 1. máj už sa blíži. Je to tradičný český sviatok zamilovaných, niečo ako je v Amerike Valentín. Hoci u nás mnoho ľudí začalo oslavovať Valentína, 1. máj má stále svoje čaro.Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670

Veľká noc u starých Slovanov

Myslíte si, že veľkonočné oslavy vznikli až s príchodom kresťanstva? Rozhodne nie, sviatky na začiatku jari sú oveľa staršie ako toto náboženstvo. Každému je asi jasné, že kresťania oslavujú smrť a vzkriesenie Ježiša Krista, málokto však vie, že v tomto období oslavoval aj sám Ježiš – kresťanská Veľká noc sa totiž časovo viac menej prekrýva s židovským sviatkom Pesach, ktorý je pripomienkou vyňatia Izraelitov z Egypta. Mnoho pohanských kmeňov z rôznych oblastí sveta oslavovalo v tomto období príchod jari, našich slovanských predkov nevynímajúc.

Prvý jarný deň 20.marec

Astronomicky prvý jarný deň príde 20. marca 2024 presne o 04.07 hodín. To bude ten okamih, kedy Slnko vstúpi do znamenia Barana. Zároveň bude tento deň vychádzať presne na východe a zapadať presne na západe. Deň bude rovnako dlhý ako noc a zatiaľ čo na južnom póle Slnko vyjde, na severnom naopak v rovnakom okamihu zapadne…
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670