Prihlásiť

Medzinárodný deň zásnub

Možno ste to ani nevedeli, ale 2. marec je ustanovený ako Medzinárodný deň zásnub. Viete, ako majú správne zásnuby vyzerať? Prezradíme vám to.

Zásnuby bývajú prvým predelom na ceste k spoločnému životu. Niekto to pojme veľmi vážne v duchu tradícií, niekto skôr vlažne, aby sa nepovedalo, že nič nebolo a niekto sa (z rôznych dôvodov) k zásnubám vôbec nedostane – príroda je jednoducho príroda a niekedy neposkytne dostatok času na nejaké ceremoniály. A neskoršie zásnuby s dvoma deťmi za chrbtom trochu postrádajú ten pravý zmysel. Ale vráťme sa na začiatok. Predovšetkým muži by si mali uvedomiť, že majú spravidla len jednu šancu žiadať o ruku. Hovorí sa síce niečo o trpezlivosti a ružiach, ale skúšať to stále dookola vašu šancu určite nezvýši.

A teraz pravidlá:

 1. Muž požiada ženu o ruku a po jej súhlase jej navlečie zásnubný prsteň. Aj muž môže nosiť prsteň už pred svadbou, ale ten snúbenice by mal byť bohatší a ozdobený drahým kameňom.
 2. Svoje zasnúbenie oznámte ako prvej svojej rodine. Prví by o zasnúbení mali vedieť rodičia snúbenice a potom rodičia snúbenca.
 3. Mamička nevesty by na oslave mala dostať kyticu od ženícha v tlmených farbách. Dostane ju ako prvá. Kyticu musí dostať aj nevesta, ktorá ju dostane ako druhá.
 4. Na oslavu je vhodné prísť v správnom oblečení. Pre ženy sa hodí popoludňajší kostým alebo koktailové šatôčky. Muž zvolí sako, elegantnú košeľu a vhodné nohavice.
 5. Obaja snúbenci by mali byť pripravení na rôzne otázky od rodičov. Otázky sa odvíjajú od toho, ako veľmi sa s rodičmi svojho náprotivku poznáte.
 6. Pokiaľ nebudete robiť oslavu rovno pre obe rodiny, mali by sa pred svadbou všetci dohromady stretnúť a zoznámiť sa. Často je tiež potrebné dohovoriť ešte nejaké detaily.
 7. Keby sa z nejakého dôvodu snúbenci rozišli ešte pred svadbou, velí nepísaná etiketa snúbenca vrátiť prsteň, pretože mal byť symbolom nového spoločného života.

A ešte pár zaujímavostí:

 • Zásnuby už dnes spravidla nie sú tak veľkolepou udalosťou ako tomu bolo predtým, ich obľuba ale v posledných rokoch opäť stúpa.
 • Svadba by sa síce tradične mala konať do roku, ale dnes sa táto doba už nepovažuje za až tak zaväzujúcu. Mnohí snúbenci tak dávajú jednoducho len najavo, že so svadbou v budúcnosti počítajú.
 • Najstarší zachovaný záznam o darovaní prsteňa pochádza zo starovekého Egypta niekedy okolo 4800 rokov pred Kristom.
 • Na začiatku 20. storočia obchodník s diamantmi DeBeers začal všetkých presviedčať, že len diamant je vhodný kameň, ktorý symbolizuje pravú lásku k žene.
 • Zásnubný prsteň sa najčastejšie nosí na ľavej ruke. V stredoveku ľudia verili, že štvrtým prstom prechádza vena amoris (žila lásky). Podľa povery existuje priame spojenie medzi prstenníkom a srdcom. Preto bude prstienok stále blízko k srdcu.
 • Zlatý prstienok s diamantom daroval svojej snúbenke Márii Burgundskej ako prvý rakúsky arcivojvoda Maximilián Habsburský v roku 1477.

Zdroj: www.nostres.cz

Ďalšie články z nášho blogu

Medzinárodný deň materinského jazyka

Medzinárodný deň materinského jazyka je sviatok, ktorý pripadá na 21. február. Zaviedla ho UNESCO v roku 1999 ako pripomienku toho, že na svete existuje niečo medzi šiestimi a siedmimi tisíckami jazykov, z ktorých viac ako polovica je ohrozená zánikom, ku ktorému môže dôjsť do konca 21. storočia.

Spraví krajší deň a je zadarmo

Vedeli ste, že 21. januára je medzinárodný deň objatia? Pripomeňme si tak, že toto gesto má v živote veľký význam a pridanú hodnotu. Takýto prejav lásky našich najbližších vždy povzbudí a zlepší deň.

30 rokov od rozdelenia

1. 1. ubehlo 30 rokov od rozdelenia Československa a vzniku 2 samostatných republík. Dohodu o rozdelení uzavreli v auguste 1992 v brnenskej vile Tugendhat Václav Klaus a Vladimír Mečiar, predsedovia víťazných strán volieb z júna toho istého roku.