Prihlásiť

Medzinárodný deň zásnub

Možno ste to ani nevedeli, ale 2. marec je ustanovený ako Medzinárodný deň zásnub. Viete, ako majú správne zásnuby vyzerať? Prezradíme vám to.

Zásnuby bývajú prvým predelom na ceste k spoločnému životu. Niekto to pojme veľmi vážne v duchu tradícií, niekto skôr vlažne, aby sa nepovedalo, že nič nebolo a niekto sa (z rôznych dôvodov) k zásnubám vôbec nedostane – príroda je jednoducho príroda a niekedy neposkytne dostatok času na nejaké ceremoniály. A neskoršie zásnuby s dvoma deťmi za chrbtom trochu postrádajú ten pravý zmysel. Ale vráťme sa na začiatok. Predovšetkým muži by si mali uvedomiť, že majú spravidla len jednu šancu žiadať o ruku. Hovorí sa síce niečo o trpezlivosti a ružiach, ale skúšať to stále dookola vašu šancu určite nezvýši.

A teraz pravidlá:

 1. Muž požiada ženu o ruku a po jej súhlase jej navlečie zásnubný prsteň. Aj muž môže nosiť prsteň už pred svadbou, ale ten snúbenice by mal byť bohatší a ozdobený drahým kameňom.
 2. Svoje zasnúbenie oznámte ako prvej svojej rodine. Prví by o zasnúbení mali vedieť rodičia snúbenice a potom rodičia snúbenca.
 3. Mamička nevesty by na oslave mala dostať kyticu od ženícha v tlmených farbách. Dostane ju ako prvá. Kyticu musí dostať aj nevesta, ktorá ju dostane ako druhá.
 4. Na oslavu je vhodné prísť v správnom oblečení. Pre ženy sa hodí popoludňajší kostým alebo koktailové šatôčky. Muž zvolí sako, elegantnú košeľu a vhodné nohavice.
 5. Obaja snúbenci by mali byť pripravení na rôzne otázky od rodičov. Otázky sa odvíjajú od toho, ako veľmi sa s rodičmi svojho náprotivku poznáte.
 6. Pokiaľ nebudete robiť oslavu rovno pre obe rodiny, mali by sa pred svadbou všetci dohromady stretnúť a zoznámiť sa. Často je tiež potrebné dohovoriť ešte nejaké detaily.
 7. Keby sa z nejakého dôvodu snúbenci rozišli ešte pred svadbou, velí nepísaná etiketa snúbenca vrátiť prsteň, pretože mal byť symbolom nového spoločného života.

A ešte pár zaujímavostí:

 • Zásnuby už dnes spravidla nie sú tak veľkolepou udalosťou ako tomu bolo predtým, ich obľuba ale v posledných rokoch opäť stúpa.
 • Svadba by sa síce tradične mala konať do roku, ale dnes sa táto doba už nepovažuje za až tak zaväzujúcu. Mnohí snúbenci tak dávajú jednoducho len najavo, že so svadbou v budúcnosti počítajú.
 • Najstarší zachovaný záznam o darovaní prsteňa pochádza zo starovekého Egypta niekedy okolo 4800 rokov pred Kristom.
 • Na začiatku 20. storočia obchodník s diamantmi DeBeers začal všetkých presviedčať, že len diamant je vhodný kameň, ktorý symbolizuje pravú lásku k žene.
 • Zásnubný prsteň sa najčastejšie nosí na ľavej ruke. V stredoveku ľudia verili, že štvrtým prstom prechádza vena amoris (žila lásky). Podľa povery existuje priame spojenie medzi prstenníkom a srdcom. Preto bude prstienok stále blízko k srdcu.
 • Zlatý prstienok s diamantom daroval svojej snúbenke Márii Burgundskej ako prvý rakúsky arcivojvoda Maximilián Habsburský v roku 1477.

Zdroj: www.nostres.cz

Ďalšie články z nášho blogu

1.Máj – Sviatok lásky a jari

„Bol neskorý večer – prvý máj – večerný máj – bol lásky čas. Hrdličkin pozýval k láske hlas, kde borovicový zaváňal háj…“ Túto slávnu báseň od Karla Hynka Máchu určite všetci dobre poznáte. Tento lásky čas 1. máj už sa blíži. Je to tradičný český sviatok zamilovaných, niečo ako je v Amerike Valentín. Hoci u nás mnoho ľudí začalo oslavovať Valentína, 1. máj má stále svoje čaro.Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670

Veľká noc u starých Slovanov

Myslíte si, že veľkonočné oslavy vznikli až s príchodom kresťanstva? Rozhodne nie, sviatky na začiatku jari sú oveľa staršie ako toto náboženstvo. Každému je asi jasné, že kresťania oslavujú smrť a vzkriesenie Ježiša Krista, málokto však vie, že v tomto období oslavoval aj sám Ježiš – kresťanská Veľká noc sa totiž časovo viac menej prekrýva s židovským sviatkom Pesach, ktorý je pripomienkou vyňatia Izraelitov z Egypta. Mnoho pohanských kmeňov z rôznych oblastí sveta oslavovalo v tomto období príchod jari, našich slovanských predkov nevynímajúc.

Prvý jarný deň 20.marec

Astronomicky prvý jarný deň príde 20. marca 2024 presne o 04.07 hodín. To bude ten okamih, kedy Slnko vstúpi do znamenia Barana. Zároveň bude tento deň vychádzať presne na východe a zapadať presne na západe. Deň bude rovnako dlhý ako noc a zatiaľ čo na južnom póle Slnko vyjde, na severnom naopak v rovnakom okamihu zapadne…
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670