Prihlásiť

Medzinárodný deň vzdelania

Na 24. januára 2024 pripadá Medzinárodný deň vzdelania. A hoci sa jedná o sviatok, ktorý nemá zatiaľ dlhú tradíciu, oslavujeme ho od roku 2019, jeho význam je nedoceniteľný…

Podľa údajov OSN chodí po svete 260 miliónov detí, ktoré nemajú možnosť do školy chodiť a skoro 620 miliónov detí a mladistvých nezvládnu základné počty a nevedia písať. Celosvetová gramotnosť sa pohybuje okolo 85 %.

Vo vyspelých štátoch (aj v SR) je gramotných zhruba 99 % ľudí. Nožnice medzi vyspelými a rozvojovými krajinami sa tak do široko roztvárajú.

Najviac negramotných dospelých žije v Južnej Ázii av Subsaharskej Afrike. V Nigérii číta a píše len niečo málo cez 19 % dospelých, v Južnom Sudáne je gramotných necelých 27 % obyvateľov, Guinea má niečo cez 30 % gramotných. V týchto krajinách je navyše obrovský rozdiel medzi pohlaviami (miestami až 10 %), gramotných žien je v týchto krajinách oveľa menej ako mužov. (Worldpopultionreview.com)

Medzinárodný deň vzdelania a OSN

Vzdelanie je jedným z kľúčov k udržateľnému rozvoju a boju proti chudobe, preto sa OSN 3. decembra 2018 rozhodla, že sa bude tento deň oslavovať, aby si svet uvedomil, aké dôležité vzdelanie pre ľudstvo je.

Vedeli ste, že právo na vzdelanie je zakotvené vo všeobecnej deklarácii ľudských práv, ktorú schválilo Valné zhromaždenie OSN v roku 1948? Záväzky, ktoré z nej vyplývajú, musia členské krajiny OSN dodržiavať.

Nech už máme k slovenskému školstvu akékoľvek výhrady, pravdou je, že máme slobodný prístup k vzdelaniu aj informáciám a záleží len na nás, ako ho využijeme. To sa samozrejme týka aj výučby cudzích jazykov, preto sa vám možno budú hodiť tipy na práve na jazykové školy.

Zdroj: https://www.jc-correct.com/blog/mezinarodni-den-vzdelani-24-január/

Zľava 10 %

 

Ďalšie články z nášho blogu

Vo Sphere oslavujeme 30 rokov

Čas je pojem veľmi relatívny. A aj keď je tou najspravodlivejšou veličinou, pretože nám všetkým odmeriava úplne rovnako, jeho vnímanie rovnaké nie je. Veci príjemné utekajú vždy tak nejako rýchlejšie a tie opačné sa tiahnu ako med. Avšak stačí letmý pohľad do kalendára alebo na hodinky a hneď vieme, na čom sme. A tak úplne presne tiež vieme, že vernostný program Sphere oslávi Slovenskej aj v Českej republike tento rok 30. rokov od svojho založenia.

História golfu

Na otázku, kto vymyslel golf, sa pravdivú a presnú odpoveď asi nedozvieme. O pôvode golfovej hry sa sporí niekoľko národov a zároveň existuje mnoho teórií o začiatkoch tejto hry. Jediné, čo vieme je, že už v stredoveku existovalo v Európe niekoľko hier s palicou a loptičkou. Niektorí historici sa domnievajú, že jednou z hier bola palle-maille. Tá sa hrávala vo francúzskych a talianskych uliciach. Pri tejto hre sa používala palica s paličkou. Cieľom bolo trafiť cieľ, ktorý bol buď na zemi, alebo zavesený pomocou palice s paličkou a drevenéj gule.

1.Máj – Sviatok lásky a jari

„Bol neskorý večer – prvý máj – večerný máj – bol lásky čas. Hrdličkin pozýval k láske hlas, kde borovicový zaváňal háj…“ Túto slávnu báseň od Karla Hynka Máchu určite všetci dobre poznáte. Tento lásky čas 1. máj už sa blíži. Je to tradičný český sviatok zamilovaných, niečo ako je v Amerike Valentín. Hoci u nás mnoho ľudí začalo oslavovať Valentína, 1. máj má stále svoje čaro.Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670