Prihlásiť

Medzinárodný deň vzdelania

Na 24. januára 2024 pripadá Medzinárodný deň vzdelania. A hoci sa jedná o sviatok, ktorý nemá zatiaľ dlhú tradíciu, oslavujeme ho od roku 2019, jeho význam je nedoceniteľný…

Podľa údajov OSN chodí po svete 260 miliónov detí, ktoré nemajú možnosť do školy chodiť a skoro 620 miliónov detí a mladistvých nezvládnu základné počty a nevedia písať. Celosvetová gramotnosť sa pohybuje okolo 85 %.

Vo vyspelých štátoch (aj v SR) je gramotných zhruba 99 % ľudí. Nožnice medzi vyspelými a rozvojovými krajinami sa tak do široko roztvárajú.

Najviac negramotných dospelých žije v Južnej Ázii av Subsaharskej Afrike. V Nigérii číta a píše len niečo málo cez 19 % dospelých, v Južnom Sudáne je gramotných necelých 27 % obyvateľov, Guinea má niečo cez 30 % gramotných. V týchto krajinách je navyše obrovský rozdiel medzi pohlaviami (miestami až 10 %), gramotných žien je v týchto krajinách oveľa menej ako mužov. (Worldpopultionreview.com)

Medzinárodný deň vzdelania a OSN

Vzdelanie je jedným z kľúčov k udržateľnému rozvoju a boju proti chudobe, preto sa OSN 3. decembra 2018 rozhodla, že sa bude tento deň oslavovať, aby si svet uvedomil, aké dôležité vzdelanie pre ľudstvo je.

Vedeli ste, že právo na vzdelanie je zakotvené vo všeobecnej deklarácii ľudských práv, ktorú schválilo Valné zhromaždenie OSN v roku 1948? Záväzky, ktoré z nej vyplývajú, musia členské krajiny OSN dodržiavať.

Nech už máme k slovenskému školstvu akékoľvek výhrady, pravdou je, že máme slobodný prístup k vzdelaniu aj informáciám a záleží len na nás, ako ho využijeme. To sa samozrejme týka aj výučby cudzích jazykov, preto sa vám možno budú hodiť tipy na práve na jazykové školy.

Zdroj: https://www.jc-correct.com/blog/mezinarodni-den-vzdelani-24-január/

Zľava 10 %

 

Ďalšie články z nášho blogu

Moderné a ekologické balenie potravín

Vedeli ste, že ročne sa na Slovensku spotrebuje cca 160 miliónov téglikov, z toho 73 % s viečkom? V rámci EÚ je toto číslo ešte oveľa varovnejšie a približne ide o 17,4 miliárd téglikov a 12 miliárd viečok!

Novoročné predsavzatia

Novoročné predsavzatia sú skvelým spôsobom, ako si stanoviť ciele pre nový rok a zamerať sa na osobný rozvoj či zmeny. Pokiaľ sa rozhodnete nedávať si novoročné predsavzatie, je to v poriadku. Niektorí ľudia preferujú nastavovanie cieľov priebežne s možnosťou meniť svoje plány bez ohľadu na nový rok. Dôležité je mať jasné ciele a stratégie, ktoré vám pomôžu dosiahnuť to, čo si prajete a očakávate.

Vianočné zaujímavosti

VEDELI STE, ŽE? …história adventných vencov je stará približne 150 rokov a že tie prvé mali podobu dreveného kolesa od vozidla s 23 sviecami, 4 veľkými bielymi a 19 malými červenými? Pričom sa zapaľovala od začiatku decembra každý deň až do Štedrého dňa vždy jedna svieca, vo všedné dni malá červená a cez adventné nedele veľká biela.