Prihlásiť

Medzinárodný deň materinského jazyka

Medzinárodný deň materinského jazyka je sviatok, ktorý pripadá na 21. február. Zaviedla ho UNESCO v roku 1999 ako pripomienku toho, že na svete existuje niečo medzi šiestimi a siedmimi tisíckami jazykov, z ktorých viac ako polovica je ohrozená zánikom, ku ktorému môže dôjsť do konca 21. storočia.

Materinský jazyk je dôležitou súčasťou identity každého človeka a diverzity jazykov predstavuje kultúrne dedičstvo ľudstva, o ktorého zachovanie sa treba starať. Každoročne sa preto 21. februára organizuje po celom svete množstvo kultúrnych a vzdelávacích podujatí, ktoré majú prehlbovať vzťah k jazyku.
Vznik ľudskej reči siaha do dávnoveku, do samých počiatkov existencie človeka. Akonáhle ľudia začali vytvárať spoločnosť a uvedomovali si, že sa im v spojení s inými jedincami lepšie pracuje, lepšie bojuje o existenciu a lepšie získava potrava, objavila sa potreba dorozumievať sa. Tento spoločný záujem si vynútil lepší prostriedok dorozumievania sa, než boli posunky, gestá a primitívne zvuky. A týmto lepším prostriedkom-nástrojom dorozumievania sa, boli artikulované zvuky spojené s významovým obsahom: ľudská reč.

A aby sme neprišli ani o tú našu krásnu slovenskú materinskú reč a veľa úžasných jazykolamov, ako:

Strč prst skrz krk

Išli krty na maškrty, prvý, druhý, tretí, štvrtý. Piaty robil nanič vrty,
nevzali ho na maškrty.

Naolejuje Júlia Júliu, alebo nenaolejuje Júlia Júliu ?

bolo by dobré si náš jazyk neustále brúsiť, cibriť a cvičiť.

A tým najlepším pomocníkom je určite čítanie. Pretože ako hovorí Oscar Wilde, dramatik, prozaik a básnik:

„Ten, kto číta, žije s každou ďalšou knihou život navyše. Kto nečíta, má len ten svoj.“

Kde radi nakupujete knihy vy?

Kúpte si svoje obľúbené tituly u našich partnerov a ušetrite!

Panta Rhei
Malý Princ
Albatros Media
News And Media Holding

Ďalšie články z nášho blogu

Medzinárodný deň zásnub

Možno ste to ani nevedeli, ale 2. marec je ustanovený ako Medzinárodný deň zásnub. Viete, ako majú správne zásnuby vyzerať? Prezradíme vám to.