Prihlásiť

Medzinárodný deň materinského jazyka

Medzinárodný deň materinského jazyka je sviatok, ktorý pripadá na 21. február. Zaviedla ho UNESCO v roku 1999 ako pripomienku toho, že na svete existuje niečo medzi šiestimi a siedmimi tisíckami jazykov, z ktorých viac ako polovica je ohrozená zánikom, ku ktorému môže dôjsť do konca 21. storočia.

Materinský jazyk je dôležitou súčasťou identity každého človeka a diverzity jazykov predstavuje kultúrne dedičstvo ľudstva, o ktorého zachovanie sa treba starať. Každoročne sa preto 21. februára organizuje po celom svete množstvo kultúrnych a vzdelávacích podujatí, ktoré majú prehlbovať vzťah k jazyku.
Vznik ľudskej reči siaha do dávnoveku, do samých počiatkov existencie človeka. Akonáhle ľudia začali vytvárať spoločnosť a uvedomovali si, že sa im v spojení s inými jedincami lepšie pracuje, lepšie bojuje o existenciu a lepšie získava potrava, objavila sa potreba dorozumievať sa. Tento spoločný záujem si vynútil lepší prostriedok dorozumievania sa, než boli posunky, gestá a primitívne zvuky. A týmto lepším prostriedkom-nástrojom dorozumievania sa, boli artikulované zvuky spojené s významovým obsahom: ľudská reč.

A aby sme neprišli ani o tú našu krásnu slovenskú materinskú reč a veľa úžasných jazykolamov, ako:

Strč prst skrz krk

Išli krty na maškrty, prvý, druhý, tretí, štvrtý. Piaty robil nanič vrty,
nevzali ho na maškrty.

Naolejuje Júlia Júliu, alebo nenaolejuje Júlia Júliu ?

bolo by dobré si náš jazyk neustále brúsiť, cibriť a cvičiť.

A tým najlepším pomocníkom je určite čítanie. Pretože ako hovorí Oscar Wilde, dramatik, prozaik a básnik:

„Ten, kto číta, žije s každou ďalšou knihou život navyše. Kto nečíta, má len ten svoj.“

Oscar Wilde

Kde radi nakupujete knihy vy?

Kúpte si svoje obľúbené tituly u našich partnerov a ušetrite!

Panta Rhei
Malý Princ
Albatros Media
News And Media Holding

Ďalšie články z nášho blogu

Medzinárodný deň zásnub

Možno ste to ani nevedeli, ale 2. marec je ustanovený ako Medzinárodný deň zásnub. Viete, ako majú správne zásnuby vyzerať? Prezradíme vám to.

Spraví krajší deň a je zadarmo

Vedeli ste, že 21. januára je medzinárodný deň objatia? Pripomeňme si tak, že toto gesto má v živote veľký význam a pridanú hodnotu. Takýto prejav lásky našich najbližších vždy povzbudí a zlepší deň.

30 rokov od rozdelenia

1. 1. ubehlo 30 rokov od rozdelenia Československa a vzniku 2 samostatných republík. Dohodu o rozdelení uzavreli v auguste 1992 v brnenskej vile Tugendhat Václav Klaus a Vladimír Mečiar, predsedovia víťazných strán volieb z júna toho istého roku.