Prihlásiť

Máte radi pivo?

Ak odpoviete na predchádzajúcu otázku áno, tak ste na tom rovnako ako cca 86% mužov a 58% žien v celej SR a môžete vždy prvý piatok v auguste oslavovať Medzinárodný deň piva. Ale nie je pivo ako pivo, existujú rôzne druhy, chute, vône, spôsoby čapovania, a predovšetkým pivovary s odlišným prístupom k vareniu.

Pivo patrí na Slovensku medzi veľmi obľúbený nápoj, ktorý sa pije celoročne, no možno o niečo väčšej obľube sa teší počas teplých letných dní. Pivo sa delí podľa spôsobu kvasenia na tri spôsoby a to spodným kvasením, vrchným kvasením, alebo spontánnym kvasením.

Pri vrchnom kvasení pivné kvasinky stúpajú na povrch, kde vytvárajú vrstvu. Toto kvasenie si vyžaduje vyššiu teplotu a to až 20 ° C. Medzi vrchne kvasené pivá patrí napríklad pšeničné, kvasnicové pivá alebo tzv. ALE, Porter, Stout, či pivá s ovocnou arómou. Spodné kvasené pivá sa nazývajú z toho dôvodu, že pri procese kvasenia pivné kvasinky klesajú na dno nádoby. Medzi spodne kvasené pivá patria aj na Slovensku veľmi populárne ležiaky

Možné je aj delenie podľa stupňovitosti – desiatka, jedenástka, dvanástka a tak ďalej. Častým omylom je, že stupňovitosť rovná sa percento alkoholu, to tak ale nie je, pretože stupne označujú jednoducho koľko skvasiteľného obsahu je v mladine (to je jedna z fáz výroby piva).

Klasickým delením potom je na svetlé a tmavé pivo, prípadne aj polotmavé. Rozdiel je najmä v obsahu pražených karamelových sladov, ktoré dodávajú práve tmavšie zafarbenie.

Ak ste videli film Obsluhoval som anglického kráľa, tak viete, že najčastejšou hádkou pivárov je, ktorý pivovar varí lepšie pivo. Na Slovensku máme viac ako 70 pivovarov. Dva veľké priemyselné, dva malé priemyselné a asi 70 remeselných pivovarov.

Avšak to najlepšie delenie piva je samozrejme na tie, ktoré nám chutia a ktoré nie. Stačí len nebyť zbytočne konzervatívny, a hlavne skúšať, skúšať a skúšať! Ale s mierou 🙂

A ak chcete na to využiť aj kartu Sphere, nie je nič jednoduchšie – zoberte priateľov a vychutnajte si  prvotriedne pivo v Dunajskom pivovare. Ak máte chuť vyskúšať pravé Belgické pivo určite zavítajte do Dolnozemskej krčmy.

 

DUNAJSKÝ PIVOVAR

DOLNOZEMSKÁ KRČMA

Ďalšie články z nášho blogu

Veľká noc u starých Slovanov

Myslíte si, že veľkonočné oslavy vznikli až s príchodom kresťanstva? Rozhodne nie, sviatky na začiatku jari sú oveľa staršie ako toto náboženstvo. Každému je asi jasné, že kresťania oslavujú smrť a vzkriesenie Ježiša Krista, málokto však vie, že v tomto období oslavoval aj sám Ježiš – kresťanská Veľká noc sa totiž časovo viac menej prekrýva s židovským sviatkom Pesach, ktorý je pripomienkou vyňatia Izraelitov z Egypta. Mnoho pohanských kmeňov z rôznych oblastí sveta oslavovalo v tomto období príchod jari, našich slovanských predkov nevynímajúc.

Prvý jarný deň 20.marec

Astronomicky prvý jarný deň príde 20. marca 2024 presne o 04.07 hodín. To bude ten okamih, kedy Slnko vstúpi do znamenia Barana. Zároveň bude tento deň vychádzať presne na východe a zapadať presne na západe. Deň bude rovnako dlhý ako noc a zatiaľ čo na južnom póle Slnko vyjde, na severnom naopak v rovnakom okamihu zapadne…
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670

6 dôvodov, prečo čítať knihy

„Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom.“
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670