Prihlásiť

Máte radi pivo?

Ak odpoviete na predchádzajúcu otázku áno, tak ste na tom rovnako ako cca 86% mužov a 58% žien v celej SR a môžete vždy prvý piatok v auguste oslavovať Medzinárodný deň piva. Ale nie je pivo ako pivo, existujú rôzne druhy, chute, vône, spôsoby čapovania, a predovšetkým pivovary s odlišným prístupom k vareniu.

Pivo patrí na Slovensku medzi veľmi obľúbený nápoj, ktorý sa pije celoročne, no možno o niečo väčšej obľube sa teší počas teplých letných dní. Pivo sa delí podľa spôsobu kvasenia na tri spôsoby a to spodným kvasením, vrchným kvasením, alebo spontánnym kvasením.

Pri vrchnom kvasení pivné kvasinky stúpajú na povrch, kde vytvárajú vrstvu. Toto kvasenie si vyžaduje vyššiu teplotu a to až 20 ° C. Medzi vrchne kvasené pivá patrí napríklad pšeničné, kvasnicové pivá alebo tzv. ALE, Porter, Stout, či pivá s ovocnou arómou. Spodné kvasené pivá sa nazývajú z toho dôvodu, že pri procese kvasenia pivné kvasinky klesajú na dno nádoby. Medzi spodne kvasené pivá patria aj na Slovensku veľmi populárne ležiaky

Možné je aj delenie podľa stupňovitosti – desiatka, jedenástka, dvanástka a tak ďalej. Častým omylom je, že stupňovitosť rovná sa percento alkoholu, to tak ale nie je, pretože stupne označujú jednoducho koľko skvasiteľného obsahu je v mladine (to je jedna z fáz výroby piva).

Klasickým delením potom je na svetlé a tmavé pivo, prípadne aj polotmavé. Rozdiel je najmä v obsahu pražených karamelových sladov, ktoré dodávajú práve tmavšie zafarbenie.

Ak ste videli film Obsluhoval som anglického kráľa, tak viete, že najčastejšou hádkou pivárov je, ktorý pivovar varí lepšie pivo. Na Slovensku máme viac ako 70 pivovarov. Dva veľké priemyselné, dva malé priemyselné a asi 70 remeselných pivovarov.

Avšak to najlepšie delenie piva je samozrejme na tie, ktoré nám chutia a ktoré nie. Stačí len nebyť zbytočne konzervatívny, a hlavne skúšať, skúšať a skúšať! Ale s mierou 🙂

A ak chcete na to využiť aj kartu Sphere, nie je nič jednoduchšie – zoberte priateľov a vychutnajte si  prvotriedne pivo v Dunajskom pivovare. Ak máte chuť vyskúšať pravé Belgické pivo určite zavítajte do Dolnozemskej krčmy.

 

DUNAJSKÝ PIVOVAR

DOLNOZEMSKÁ KRČMA

Ďalšie články z nášho blogu

Zdravie je len jedno – podporte ho s Hill Vital

HillVital už niekoľko rokov na slovenskom trhu distribuuje komplexné produktové rady určené na široké spektrum zdravotných ťažkostí. HillVital sa orientuje na unikátne bylinné extrakty, čoho výsledkom sú čisto prírodné produkty spĺňajúce štandardy najvyššej kvality.

Nakopnite svoju imunitu

Náš imunitný systém je udatný rytier, ktorý nás chráni pred infekciami – predovšetkým pred vírusmi, baktériami, ďalšími mikróbmi, a to 24 hodín denne. Žiadne pauzy si neberie. Ale my mu jeho prácu občas sťažujeme, či chceme alebo nechceme. Nespíme dostatočne, stresujeme sa v práci, nejeme dostatok kvalitných potravín a množstvo ďalšieho. Asi každý vieme, ako by sme mali žiť, aby sme boli zdraví a fit, ale v každodennom zhone je to niekedy ťažké.

Happylife

„Spoločnosť HAPPYLIFE pôsobí na slovenskom trhu od roku 2009. Našou snahou je vytvárať unikátne a chutné produkty z kvalitných surovín. Zameriavame sa najmä na kategóriu „free from“ – tz. bez gluténu, bez laktózy, bez pridaného cukru atď.