Prihlásiť

 Halloween

Jeden deň v roku, keď sa chceme naozaj báť, alebo nie? Strašidelná výzdoba, kostýmy a hororové filmy. To je najskôr to, čo sa Vám pod týmto pojmom vybaví. Ale má tento sviatok aj nejaký význam, okrem toho, aby nám behal mráz po chrbte?

Áno, ľudia si v tento deň pripomínajú svojich zosnulých predkov, tak ako u nás na Dušičky čiže Sviatok všetkých svätých. Ide o pomerne podobné sviatky, ktoré nás majú primäť si zaspomínať na našich blízkych, ktorí už odišli na druhú stranu.

Kostýmy

Kostýmy k halloweenu neodmysliteľne patria a nejedná sa len o komerčnú záležitosť. V období Keltov sa k príchodu zimy na počesť skončenia zberu obliekli kostýmy, ktoré symbolizovali duše zosnulých a chodilo sa od príbytku k príbytku. Tak ako to môžeme vidieť v amerických seriáloch aj vtedy sa vymieňali potraviny za krátku koledu. Síce by dnes nikto o zemiak nestál, no aj tak je táto tradícia zachovaná, akurát je trošku uspôsobená našim chuťovým pohárikom v podobe všelijakých cukroviniek.

Dekorácie

Zdobenie domov najrôznejšími strašidelnými dekoráciami je tradícia, ktorá symbolizuje Halloween. No aj u nás si na jesenné obdobie skrášľujeme záhrady, domy a interiéry najrôznejšími dekoráciami, napríklad tekvicami alebo vencami. Nezabúdame ani na našich zosnulých a v tento deň im tiež prinesme na hrob veniec alebo sviečku.

Či už oslavujete Halloween alebo Dušičky, urobte si tento deň pekný a na chvíľku si zaspomínajte

Ďalšie články z nášho blogu

Medzinárodný deň vzdelania

Na 24. januára 2024 pripadá Medzinárodný deň vzdelania. A hoci sa jedná o sviatok, ktorý nemá zatiaľ dlhú tradíciu, oslavujeme ho od roku 2019, jeho význam je nedoceniteľný…

Moderné a ekologické balenie potravín

Vedeli ste, že ročne sa na Slovensku spotrebuje cca 160 miliónov téglikov, z toho 73 % s viečkom? V rámci EÚ je toto číslo ešte oveľa varovnejšie a približne ide o 17,4 miliárd téglikov a 12 miliárd viečok!

Novoročné predsavzatia

Novoročné predsavzatia sú skvelým spôsobom, ako si stanoviť ciele pre nový rok a zamerať sa na osobný rozvoj či zmeny. Pokiaľ sa rozhodnete nedávať si novoročné predsavzatie, je to v poriadku. Niektorí ľudia preferujú nastavovanie cieľov priebežne s možnosťou meniť svoje plány bez ohľadu na nový rok. Dôležité je mať jasné ciele a stratégie, ktoré vám pomôžu dosiahnuť to, čo si prajete a očakávate.