Prihlásiť

 Halloween

Jeden deň v roku, keď sa chceme naozaj báť, alebo nie? Strašidelná výzdoba, kostýmy a hororové filmy. To je najskôr to, čo sa Vám pod týmto pojmom vybaví. Ale má tento sviatok aj nejaký význam, okrem toho, aby nám behal mráz po chrbte?

Áno, ľudia si v tento deň pripomínajú svojich zosnulých predkov, tak ako u nás na Dušičky čiže Sviatok všetkých svätých. Ide o pomerne podobné sviatky, ktoré nás majú primäť si zaspomínať na našich blízkych, ktorí už odišli na druhú stranu.

Kostýmy

Kostýmy k halloweenu neodmysliteľne patria a nejedná sa len o komerčnú záležitosť. V období Keltov sa k príchodu zimy na počesť skončenia zberu obliekli kostýmy, ktoré symbolizovali duše zosnulých a chodilo sa od príbytku k príbytku. Tak ako to môžeme vidieť v amerických seriáloch aj vtedy sa vymieňali potraviny za krátku koledu. Síce by dnes nikto o zemiak nestál, no aj tak je táto tradícia zachovaná, akurát je trošku uspôsobená našim chuťovým pohárikom v podobe všelijakých cukroviniek.

Dekorácie

Zdobenie domov najrôznejšími strašidelnými dekoráciami je tradícia, ktorá symbolizuje Halloween. No aj u nás si na jesenné obdobie skrášľujeme záhrady, domy a interiéry najrôznejšími dekoráciami, napríklad tekvicami alebo vencami. Nezabúdame ani na našich zosnulých a v tento deň im tiež prinesme na hrob veniec alebo sviečku.

Či už oslavujete Halloween alebo Dušičky, urobte si tento deň pekný a na chvíľku si zaspomínajte

Ďalšie články z nášho blogu

Medzinárodný deň zásnub

Možno ste to ani nevedeli, ale 2. marec je ustanovený ako Medzinárodný deň zásnub. Viete, ako majú správne zásnuby vyzerať? Prezradíme vám to.

Medzinárodný deň materinského jazyka

Medzinárodný deň materinského jazyka je sviatok, ktorý pripadá na 21. február. Zaviedla ho UNESCO v roku 1999 ako pripomienku toho, že na svete existuje niečo medzi šiestimi a siedmimi tisíckami jazykov, z ktorých viac ako polovica je ohrozená zánikom, ku ktorému môže dôjsť do konca 21. storočia.

Spraví krajší deň a je zadarmo

Vedeli ste, že 21. januára je medzinárodný deň objatia? Pripomeňme si tak, že toto gesto má v živote veľký význam a pridanú hodnotu. Takýto prejav lásky našich najbližších vždy povzbudí a zlepší deň.