Prihlásiť

Fast Fashion

Pojem Fast Fashion v poslednej dobe ostro rezonuje v spoločnosti. Prostredníctvom sociálnych sietí na tento nechvályhodný fenomén už dlhší čas upozorňujú aktivisti a blogeri. V obchodných Fast Fashion reťazcoch sa kolekcie obmieňajú každý týždeň. Čo je moderné dnes, nemusí byť zajtra. Každý trend z dielne veľkých módnych domov sa stal vďaka tzv. rýchlej móde dostupným pre každého.

Oblečenie je lacné do takej miery, že nám častokrát nenapadne zamýšľať sa nad jeho využitím. Príliš lacné oblečenie nakupujeme častokrát iba zo zvyku, alebo z nudy. Nakupovanie sa stalo akési hobby, či výplň voľného času. Daň zato je nízka kvalita a krátka životnosť oblečenia, ba čo viac, Fast Fashion má oveľa tienistejšie stránky. Produkcia rýchlej módy má za následok zvyšovanie emisii a obrovské znečisťovanie životného prostredia. Aby si firmy udržali vysoké zisky, znižujú výrobné náklady. Celú výrobu presunuli do rozvojových krajín, kde dochádza k vykorisťovaniu zamestnancov. Ľudia v ázijských fabrikách pracujú v katastrofálnych a nebezpečných podmienkach, častokrát s nezvratnými zdravotnými následkami. To všetko preto, aby sme si my, vo vyspelých krajinách mohli dopriať po čom túžime.

Nákup oblečenia a jeho produkcia sa v posledných rokoch masívne zvýšili. V súčasnosti patrí módny priemysel k jednému z najšpinavších priemyslov sveta. Návrat k predošlému spôsobu života je pochopiteľne veľmi náročný. Mali by sme sa však zamyslieť nad následkami, ktoré bude mať náš konzumný spôsob života na našu budúcnosť a budúcnosť ďalších generácií.

Ak patríte k ľuďom, ktorí si nákupy jednoducho nevedia odpustiť a výsledok víkendového vyčíňania v nákupných centrách napokon aj tak končí ešte s visačkami vo Vašej skrini, skúste zvážiť iné alternatívy. V prípade, že sa Vášho nepotrebného oblečenia zbavujete v kontajneroch, skládkach a spaľovniach, neváhajte a oblečenie darujte rôznym organizáciám, detským domovom a pomôžte ľuďom, ktorí to skutočne potrebujú a využijú. Skvelá alternatíva ako si oživiť šatník a uspokojiť potrebu po nových veciach je nákup z druhej ruky, v Secondhandoch už dávno nenájdete len obnosené a nemoderné oblečenie. Častokrát sa tam dostávajú úplne nové a nenosené kúsky, ktoré niekto pred Vami unáhlene kúpil a vôbec nevyužil. Nielen, že ušetríte svoj rozpočet, ale zároveň urobíte malý krok k veľkým zmenám, za ktoré sa Vám raz planéta poďakuje.

Medzi našich partnerov vo Sphere patrí veľa udržateľných, lokálnych značiek, ktoré vyrábajú oblečenie etickým spôsobom, z kvalitných materiálov, zamestnávajú ľudí vo férových podmienkach a ich produkcia je sústredená na Slovensku, alebo v okolitých európskych krajinách. Ich náklady na výrobu a distribúciu sú neporovnateľne vyššie, avšak to čo robia, robia s láskou, radosťou a najlepšie ako vedia. Nákupom ich produktov im dáte najavo, že si ich prácu vážite, podporíte domáci trh a za odmenu získate kúsky s originálnym dizajnom a kvalitou na dlhé roky.

Ďalšie články z nášho blogu

Veľká noc u starých Slovanov

Myslíte si, že veľkonočné oslavy vznikli až s príchodom kresťanstva? Rozhodne nie, sviatky na začiatku jari sú oveľa staršie ako toto náboženstvo. Každému je asi jasné, že kresťania oslavujú smrť a vzkriesenie Ježiša Krista, málokto však vie, že v tomto období oslavoval aj sám Ježiš – kresťanská Veľká noc sa totiž časovo viac menej prekrýva s židovským sviatkom Pesach, ktorý je pripomienkou vyňatia Izraelitov z Egypta. Mnoho pohanských kmeňov z rôznych oblastí sveta oslavovalo v tomto období príchod jari, našich slovanských predkov nevynímajúc.

Prvý jarný deň 20.marec

Astronomicky prvý jarný deň príde 20. marca 2024 presne o 04.07 hodín. To bude ten okamih, kedy Slnko vstúpi do znamenia Barana. Zároveň bude tento deň vychádzať presne na východe a zapadať presne na západe. Deň bude rovnako dlhý ako noc a zatiaľ čo na južnom póle Slnko vyjde, na severnom naopak v rovnakom okamihu zapadne…
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670

6 dôvodov, prečo čítať knihy

„Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom.“
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670