Prihlásiť

Ako si udržať duševné zdravie

Minulý týždeň sme si pripomenuli svetový deň duševného zdravia. Zdravie máme predsa len jedno. V chladnom počasí s malým množstvom slnečných lúčov slnka sú skúšané naše hormóny šťastia bez ohľadu na všetko vôkol. Práve v tomto čase je starostlivosť o ne dôležitá.

Všetko sa dá, len sa treba zamyslieť

Náročná doba, zhoršujúca sa inflácia a zdražovanie pôsobia stresujúco a tak vplývajú na naše zdravie. Tomu zodpovedá aj ako sa cítime a správame. Správanie, vyjadrovanie a neverbálna komunikácia tiež vplývajú na naše cítenie a prehlbujú ho. 

Čo pomáha k dobrej nálade, správnej motivácii a pocitu šťastia? Prinášame vám niekoľko tipov …

1. Pozitívny pohľad na veci. Pozrieť sa na situácie a veci inak. Vyberáme si veci, myslíme a rozhodujeme sa podľa toho ako sa cítime. Iný uhol pohľadu môže pomôcť. Nastaviť sa pozitívne, určiť si dosiahnuteľné ciele a pomaly, udržateľne ale isto kráčať k úspechu. Vnímať aké faktory vplývajú na naše správanie, eliminovať negativitu a nájsť silnú motiváciu. 

2. Selektovať prijímané informácie. Venovať pozornosť hlavne tým oblastiam, v ktorých chceme v živote niečo dosiahnuť a vyhýbať sa veciam, informáciám, ktorá vyvolávajú strach, úzkosť alebo hnev. 

3. Správna komunikácia so sebou samým. Komunikácia mení pohľad na seba. Svet neustále vyžaduje, aby sme mysleli do budúcna a plánovali… čo sa stane ak… No uvedomenie, že žijeme tu a v tomto momente dáva priestor si vychutnať prítomnosť. Vnímať, čo všetko máme a že nič nie je samozrejmosť vyvoláva pocit vďačnosti a úprimnej radosti.

4. Robiť, čo nás baví a vzdelávať sa. Každý robí rád to, čo je jeho/jej záľuba. Cítime sa počas toho šťastní, užitoční a naplnení. Aj keď niekedy je to ťažký boj s lenivosťou, no netreba to vzdávať. Vzorom môžu byť deti… Keď chcú niečo spraviť, spravia to. Ak ich niečo zaujíma, hľadajú a dozvedajú sa o veciach viac. Nepremýšľajú, ale automaticky konajú. 

5. Dopriať si kvalitný spánok, relaxáciu a psychohygienu. Počas spánku mozog spracováva všetky prijaté informácie počas dňa, zatriedi ich a vďaka tomu je výkonnejší nasledujúci deň. Relaxácia a psychohygiena pomáha k zdravému reštartu myslenia a posilní do ďalších dní.  

6. Podporiť imunitu a tvorbu endorfínov športom a pohybom. Zdravie je skúšané hlavne v období jesene a zimy hlavne výkyvmi teplôt a vhodnými podmienkami pre šírenie bacilov. Perfektný spôsob ako sa ochrániť pred chorobou je denný príjem vitamínov, živín a taktiež pravidelné precvičovanie svalov.

„Jesenný večer, teplý čaj, dobrý film, hrubá deka, voňavé sviečky. Nakúpené! Perfektný oddychový večer ako sa patrí. Kúpila som si Jurský svet kolekciu 6 DVD z Melódie, Hill Vittal čaj, deku z Bibidekor a SCANquilt a 12 ks sviečok s jahodovou a kokosovou vôňou z Dotexu. Vďaka Sphere som ušetrila aj pri takom malom nákupe 7€.“

Robme, čo nás baví, starajme sa o seba, ušetrime so Sphere veľa a buďme šťastní!

TEREZIA

Golden kinnaree - Thajské masáže

GSklub.sk

Power coaching

Ďalšie články z nášho blogu

1.Máj – Sviatok lásky a jari

„Bol neskorý večer – prvý máj – večerný máj – bol lásky čas. Hrdličkin pozýval k láske hlas, kde borovicový zaváňal háj…“ Túto slávnu báseň od Karla Hynka Máchu určite všetci dobre poznáte. Tento lásky čas 1. máj už sa blíži. Je to tradičný český sviatok zamilovaných, niečo ako je v Amerike Valentín. Hoci u nás mnoho ľudí začalo oslavovať Valentína, 1. máj má stále svoje čaro.Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670

Veľká noc u starých Slovanov

Myslíte si, že veľkonočné oslavy vznikli až s príchodom kresťanstva? Rozhodne nie, sviatky na začiatku jari sú oveľa staršie ako toto náboženstvo. Každému je asi jasné, že kresťania oslavujú smrť a vzkriesenie Ježiša Krista, málokto však vie, že v tomto období oslavoval aj sám Ježiš – kresťanská Veľká noc sa totiž časovo viac menej prekrýva s židovským sviatkom Pesach, ktorý je pripomienkou vyňatia Izraelitov z Egypta. Mnoho pohanských kmeňov z rôznych oblastí sveta oslavovalo v tomto období príchod jari, našich slovanských predkov nevynímajúc.

Prvý jarný deň 20.marec

Astronomicky prvý jarný deň príde 20. marca 2024 presne o 04.07 hodín. To bude ten okamih, kedy Slnko vstúpi do znamenia Barana. Zároveň bude tento deň vychádzať presne na východe a zapadať presne na západe. Deň bude rovnako dlhý ako noc a zatiaľ čo na južnom póle Slnko vyjde, na severnom naopak v rovnakom okamihu zapadne…
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670