Prihlásiť

Ako si udržať duševné zdravie

Minulý týždeň sme si pripomenuli svetový deň duševného zdravia. Zdravie máme predsa len jedno. V chladnom počasí s malým množstvom slnečných lúčov slnka sú skúšané naše hormóny šťastia bez ohľadu na všetko vôkol. Práve v tomto čase je starostlivosť o ne dôležitá.

Všetko sa dá, len sa treba zamyslieť

Náročná doba, zhoršujúca sa inflácia a zdražovanie pôsobia stresujúco a tak vplývajú na naše zdravie. Tomu zodpovedá aj ako sa cítime a správame. Správanie, vyjadrovanie a neverbálna komunikácia tiež vplývajú na naše cítenie a prehlbujú ho. 

Čo pomáha k dobrej nálade, správnej motivácii a pocitu šťastia? Prinášame vám niekoľko tipov …

1. Pozitívny pohľad na veci. Pozrieť sa na situácie a veci inak. Vyberáme si veci, myslíme a rozhodujeme sa podľa toho ako sa cítime. Iný uhol pohľadu môže pomôcť. Nastaviť sa pozitívne, určiť si dosiahnuteľné ciele a pomaly, udržateľne ale isto kráčať k úspechu. Vnímať aké faktory vplývajú na naše správanie, eliminovať negativitu a nájsť silnú motiváciu. 

2. Selektovať prijímané informácie. Venovať pozornosť hlavne tým oblastiam, v ktorých chceme v živote niečo dosiahnuť a vyhýbať sa veciam, informáciám, ktorá vyvolávajú strach, úzkosť alebo hnev. 

3. Správna komunikácia so sebou samým. Komunikácia mení pohľad na seba. Svet neustále vyžaduje, aby sme mysleli do budúcna a plánovali… čo sa stane ak… No uvedomenie, že žijeme tu a v tomto momente dáva priestor si vychutnať prítomnosť. Vnímať, čo všetko máme a že nič nie je samozrejmosť vyvoláva pocit vďačnosti a úprimnej radosti.

4. Robiť, čo nás baví a vzdelávať sa. Každý robí rád to, čo je jeho/jej záľuba. Cítime sa počas toho šťastní, užitoční a naplnení. Aj keď niekedy je to ťažký boj s lenivosťou, no netreba to vzdávať. Vzorom môžu byť deti… Keď chcú niečo spraviť, spravia to. Ak ich niečo zaujíma, hľadajú a dozvedajú sa o veciach viac. Nepremýšľajú, ale automaticky konajú. 

5. Dopriať si kvalitný spánok, relaxáciu a psychohygienu. Počas spánku mozog spracováva všetky prijaté informácie počas dňa, zatriedi ich a vďaka tomu je výkonnejší nasledujúci deň. Relaxácia a psychohygiena pomáha k zdravému reštartu myslenia a posilní do ďalších dní.  

6. Podporiť imunitu a tvorbu endorfínov športom a pohybom. Zdravie je skúšané hlavne v období jesene a zimy hlavne výkyvmi teplôt a vhodnými podmienkami pre šírenie bacilov. Perfektný spôsob ako sa ochrániť pred chorobou je denný príjem vitamínov, živín a taktiež pravidelné precvičovanie svalov.

„Jesenný večer, teplý čaj, dobrý film, hrubá deka, voňavé sviečky. Nakúpené! Perfektný oddychový večer ako sa patrí. Kúpila som si Jurský svet kolekciu 6 DVD z Melódie, Hill Vittal čaj, deku z Bibidekor a SCANquilt a 12 ks sviečok s jahodovou a kokosovou vôňou z Dotexu. Vďaka Sphere som ušetrila aj pri takom malom nákupe 7€.“

Robme, čo nás baví, starajme sa o seba, ušetrime so Sphere veľa a buďme šťastní!

TEREZIA

Golden kinnaree - Thajské masáže

GSklub.sk

Power coaching

Ďalšie články z nášho blogu

Medzinárodný deň zásnub

Možno ste to ani nevedeli, ale 2. marec je ustanovený ako Medzinárodný deň zásnub. Viete, ako majú správne zásnuby vyzerať? Prezradíme vám to.

Medzinárodný deň materinského jazyka

Medzinárodný deň materinského jazyka je sviatok, ktorý pripadá na 21. február. Zaviedla ho UNESCO v roku 1999 ako pripomienku toho, že na svete existuje niečo medzi šiestimi a siedmimi tisíckami jazykov, z ktorých viac ako polovica je ohrozená zánikom, ku ktorému môže dôjsť do konca 21. storočia.

Spraví krajší deň a je zadarmo

Vedeli ste, že 21. januára je medzinárodný deň objatia? Pripomeňme si tak, že toto gesto má v živote veľký význam a pridanú hodnotu. Takýto prejav lásky našich najbližších vždy povzbudí a zlepší deň.