Prihlásiť

Ako si vybrať vhodného lektora jógy?

Jóga sa teší stále väčšej popularite a my chápeme prečo. Veľkou výhodou okrem fyzického cvičenia je aj relaxácia, ktorá prináša pokoj mysle. Navyše na dnešnom trhu nájdeme nepreberné množstvo štýlov jogy a lektorov, a tak si každý nájde to svoje. Ako ale spoznať dobrého lektora jogy? To nie je úplne jednoduché. Prinášame vám tipy, ktoré by vám s výberom mohli pomôcť.
  1. Asistencia v pozíciách

Prvé pravidlo – asistencia musí byť dobrovoľná. Nie každý chce, aby na neho v priebehu lekcie niekto siahal, aj keď sa jedná o pomocnú ruku. Preto by sa vždy lektor predtým než asistenciu poskytne mal daného človeka opýtať. Nie je nič horšie než nevyžiadané dotyky.

Účelom asistencie je pomoc sa v pozícii ukotviť a získať priestor. Nejedná sa o tlačenie do väčšieho pretiahnutia, preto buďte obozretní a v tomto prípade radšej asistenciu odmietnite. Môžete tak predísť zraneniam, ktoré by nesprávna asistencia mohla spôsobiť.

  1. Vzdelanie lektora

Aby sa niekto mohol stať lektorom jogy, musí mať ukončený kurz Lektora jogy, ktorý je akreditovaný Ministerstvom školstva. Avšak domnievame sa, že toto vzdelanie je iba odrazovým mostíkom a lektor by nemal zaspať na vavrínoch, ale naďalej sa vzdelávať a pravidelne sa venovať svojej lektorskej praxi. Rôzne kurzy a dodatočné vzdelanie môžu byť ďalším vodítkom, ktoré Vám napovie ako veľmi je daný lektor skúsený.

 

  1. Priebeh lekcie

Každá lekcia je iná a odvíja sa od témy, štýlu, zamerania, skúseností a vedomostí daného lektora. Sú ale pravidlá, ktoré by mali platiť pri každej lekcii.

Než sa začne s ťažšími jogovými pozíciami je potrebné mať zahriate telo. Nie je nič nepríjemnejšie, než natiahnutie alebo pretrhnutie šľachy či iné úrazy. Preto by lektor mal do svojich lekcií zaradiť také prvky alebo zostavy, ktoré zaistia zahriatie tela. Napríklad ako „rozcvička“ na rozprúdenie krvi v tele sa hojne využívajú opakované pozdravy slnku.

Každá lekcia by mala byť zakončená šavásanou alebo záverečnou pozíciou Mŕtvoly. Ide o ľah na chrbte, pri ktorom dochádza k úplnému uvoľneniu tela. Hoci sa táto pozícia javí ako jednoduchá a možno aj trochu triviálna má veľmi pozitívne účinky pre našu psychickú aj fyzickú stránku. Pozícia Mŕtvoly pomáha ochladiť telo, ktoré je zahriate z predošlého praktizovania asán, dochádza tiež k upokojeniu dychu a nakoniec uvoľneniu mysle.

 

Cvičenie jogy pod dohľadom odborníka priaznivo podporuje a uvoľňuje bolesť chrbtice. Joga kladie dôraz predovšetkým na predĺženie chrbtice a vďaka rôznym pozíciám ju pomáha mobilizovať vo všetkých smeroch. Jogou možno telo posilňovať, no aj zväčšovať flexibilitu. Význam sa kladie na uvedomovanie si dýchania a rozpoznávanie signálov tela.

 

IMET SQUASH & RELAX CENTRUM

STARFIT

GYMBEAM

DŮM JÓGY VINOHRADY

Ďalšie články z nášho blogu

Príďte sa zabaviť na Otvorenie leta – 1. ročník festivalu CHÂTEAU BELA FEST s 50% zľavou pre SPHERE!

V jedinečnej atmosfére luxusného kaštieľa Château Bela, obklopení krásou a históriou, sa môžete tešiť na večer plný skvelej hudby. Kapela Gladiator, známa svojimi energickými vystúpeniami a hitmi, ktoré milujú generácie fanúšikov, vám prinesie svoje najväčšie hity a novinky. Marián Čekovský, obľúbený spevák, skladateľ a multiinštrumentalista, vás očarí svojou charizmou a jedinečným hudobným štýlom. Gáspár Laci, známy maďarský spevák s výrazným hlasom a pôsobivou prítomnosťou, prinesie do programu špeciálnu dávku emotívnej a vášnivej hudby. Château Bela Fest sa bude konať v sobotu 29. júna 2024 od 18:00 do 23:00 v areáli kaštieľa, v starej jazdiarni Hala Bela.

Vo Sphere oslavujeme 30 rokov

Čas je pojem veľmi relatívny. A aj keď je tou najspravodlivejšou veličinou, pretože nám všetkým odmeriava úplne rovnako, jeho vnímanie rovnaké nie je. Veci príjemné utekajú vždy tak nejako rýchlejšie a tie opačné sa tiahnu ako med. Avšak stačí letmý pohľad do kalendára alebo na hodinky a hneď vieme, na čom sme. A tak úplne presne tiež vieme, že vernostný program Sphere oslávi Slovenskej aj v Českej republike tento rok 30. rokov od svojho založenia.

História golfu

Na otázku, kto vymyslel golf, sa pravdivú a presnú odpoveď asi nedozvieme. O pôvode golfovej hry sa sporí niekoľko národov a zároveň existuje mnoho teórií o začiatkoch tejto hry. Jediné, čo vieme je, že už v stredoveku existovalo v Európe niekoľko hier s palicou a loptičkou. Niektorí historici sa domnievajú, že jednou z hier bola palle-maille. Tá sa hrávala vo francúzskych a talianskych uliciach. Pri tejto hre sa používala palica s paličkou. Cieľom bolo trafiť cieľ, ktorý bol buď na zemi, alebo zavesený pomocou palice s paličkou a drevenéj gule.