Prihlásiť

Pestujte a saďte podľa fáz mesiaca a využite jeho energiu pre bohatú úrodu!

Využite svoju intuíciu a prirodzené vnímanie astrologických energií! Skúste sa inšpirovať svojimi záhradkárskymi skúsenosťami a využite ich vo Vašej záhrade s pomocou mesiaca.

Jar je čas prebúdzania prírody, rastu a nového života. Je to tiež ideálny čas na sadenie a pestovanie zeleniny a byliniek. Ale aby ste získali to najlepšie zo svojich plodín, výskúšajte sa riadiť fázami mesiaca. Podľa starodávneho učenia je každá fáza mesiaca spätá s určitou energiou, ktorá má vplyv na rast rastlín. Zvlášť ak ste nadšený záhradkár alebo záhradník, chcete získať čo najlepšie výsledky zo svojej práce.

1 Fáza mesiaca (od novu po prvú štvrť)

V prvej fáze mesiaca, ktorá nasleduje po novom mesiaci, je energia veľmi silná a podporuje rýchly rast a rozvoj. Táto fáza sa často pripisuje obdobiu, kedy sú rastliny najviac odolné voči chorobám a škodcom a majú najväčšiu vitalitu. Je to ideálny čas na zasiatie semien a sadeníc, ktoré majú rýchly vývoj a potrebujú veľa energie. Taktiež je to dobrý čas na pestovanie listovej zeleniny, ako sú šaláty a špenát, ktoré majú rýchly rast a sú bohaté na vitamíny a minerály.

2 Fáza mesiaca (od prvej štvrte po spln)

Známa ako fáza rastu a má veľký vplyv na energiu rastlín a zeleniny. V tejto fáze mesiaca sa zvyšuje intenzita svetla, čo vedie k zvýšeniu aktivity rastových hormónov a k posilneniu koreňového systému rastlín. To znamená, že rastliny a zelenina vysadené počas tejto fázy majú lepšie šance na úspešný rast a vývoj. Je to ideálny čas na zasiatie semien a na pestovanie rýchlo rastúcich rastlín, ako sú napríklad listová zelenina, bylinky a fazuľky. Taktiež sa odporúča zavlažovať rastliny počas tejto fázy, pretože voda sa lepšie vsiakne do pôdy a pomáha pri raste rastlín.

3 Fáza mesiaca (od splnu po poslednú štvrť)

Nazýva sa klesajúci mesiac, je obdobím, kedy sa energia zameriava na korene a podzemné časti rastlín. V tomto období je dobré sa sústrediť na udržiavanie a opravu pôdy, pretože rastliny v tejto fáze nebudú absorbovať toľko živín z pôdy ako v iných fázach. Je tiež vhodné vykonávať orezávanie a kosenie trávy, pretože rastliny v tejto fáze sú menej náchylné k infekciám a škodcom. Zelenina a ovocie, ktoré sa zasadia počas tejto fázy mesiaca, budú mať pevné a zdravé korene, ale môžu mať menšie plody.

4 Fáza meisaca (od poslednej štvrte po nov)

Nazýva sa aj obdobie spánku, pretože sa považuje za obdobie, keď rastliny potrebujú odpočinok. V tomto období sa odporúča vykonávať len minimálne záhradnícke práce, ako je napríklad odstraňovanie buriny alebo kontrola škodcov. Zelenina a bylinky zasadené v tomto období majú tendenciu byť menšie a menej výnosné, ale zároveň majú silnejšiu chuť a vôňu. Toto obdobie sa využíva aj na orezávanie a formovanie rastlín, ako aj na zbieranie semien a na prípravu pôdy na nasledujúcu fázu.

Využite svoju intuíciu a prirodzené vnímanie astrologických energií!

Skúste sa inšpirovať svojimi skúsenosťami, aby ste ich dokázali čo najlepšie prispôsobiť  a využiť vo Vašej záhrade s pomocou mesiaca. S experimentovaním s rôznymi druhmi zeleniny, rastlín a bylín môžete objaviť nové a zaujímavé spôsoby, ako využiť tieto energie a dosiahnuť najlepšie možné výsledky.

 

My vám hľadanie najlepších potrieb pre vašu zahradu uľahčíme! Stačí kliknúť nižšie.

Ďalšie články z nášho blogu

1.Máj – Sviatok lásky a jari

„Bol neskorý večer – prvý máj – večerný máj – bol lásky čas. Hrdličkin pozýval k láske hlas, kde borovicový zaváňal háj…“ Túto slávnu báseň od Karla Hynka Máchu určite všetci dobre poznáte. Tento lásky čas 1. máj už sa blíži. Je to tradičný český sviatok zamilovaných, niečo ako je v Amerike Valentín. Hoci u nás mnoho ľudí začalo oslavovať Valentína, 1. máj má stále svoje čaro.Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670

Veľká noc u starých Slovanov

Myslíte si, že veľkonočné oslavy vznikli až s príchodom kresťanstva? Rozhodne nie, sviatky na začiatku jari sú oveľa staršie ako toto náboženstvo. Každému je asi jasné, že kresťania oslavujú smrť a vzkriesenie Ježiša Krista, málokto však vie, že v tomto období oslavoval aj sám Ježiš – kresťanská Veľká noc sa totiž časovo viac menej prekrýva s židovským sviatkom Pesach, ktorý je pripomienkou vyňatia Izraelitov z Egypta. Mnoho pohanských kmeňov z rôznych oblastí sveta oslavovalo v tomto období príchod jari, našich slovanských predkov nevynímajúc.

Prvý jarný deň 20.marec

Astronomicky prvý jarný deň príde 20. marca 2024 presne o 04.07 hodín. To bude ten okamih, kedy Slnko vstúpi do znamenia Barana. Zároveň bude tento deň vychádzať presne na východe a zapadať presne na západe. Deň bude rovnako dlhý ako noc a zatiaľ čo na južnom póle Slnko vyjde, na severnom naopak v rovnakom okamihu zapadne…
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670