Prihlásiť

Aj zvieratká si zaslúžia mať domov

Každé zvieratko túži mať domov, svojho pána, priateľov na hranie a pohodu. No často krát ich nachádzame opustené na ulici, v útulkoch... Sklamali sa, pretože boli brané ako hračky, no napriek tomu stále veria v šťastný život a príjemnú ľudskú spoločnosť.

Útulky na Slovensku

Na Slovensku v súčasnosti funguje už viac ako 50 útulkov, avšak často krát  s plnými kapacitami. Tento týždeň si pripomíname medzinárodný deň zvierat bez domova, preto správajme sa k zvieratám úctivo a pomáhajme tým, ktorí to potrebujú.

Ak uvažujete o zaobstaraní si zvieratka, určite navštívte útulok. Sú spravované organizáciami, ktorým záleží na ich zdraví a osude. Prioritnou možnosťou je teda adopcia, kedy zamestnanci útulku zisťujú či psík alebo mačka u vás bude mať všetko potrebné.

Prvý kontakt so zvieratkom

Dôležité je zoznámenie sa a najlepšie je ak máte možnosť ísť na krátku prechádzku pred samotnou adopciou a podpísaním papierov. V blízkosti a počas kontaktu so zvieraťom si všímajte jeho správanie.  Ak je šťastné, či pokojné a nechá sa pohladkať či poškrabkať, bude vaším skvelým parťákom na celý život.

Najznámejšia organizácia je Sloboda Zvierat, ktorá funguje už takmer 30 rokov. Ročne zachránia okolo 2500 psíkov. Pomáha tým, že motivuje k schvaľovaniu zákonov a vytvára kampane, ktoré smerujú k zákazu týrania a ubližovaniu zvieratám akýmkoľvek spôsobom.

Ďalšie známe organizácie a útulky, ktoré pomáhajú zvieratám v núdzi sú:

  • OZ Tuláčik v Brezne
  • Útulok Hafkáči v Považskej Bystrici
  • OZ Pes v Núdzi v Budči
  • Útulok Nádej v Novom Meste nad Váhom
  • OZ Život je pes v Rožňave

V každom útulku je možné pomôcť aj finančne, priniesť hračky, maškrty, granule, či ísť s chlpáčom na prechádzku.

A čo je potrebné k zvieraciemu šťastiu? Maškrty, hračky, pelechy… Všetko nájdete u našich partnerov, vždy so zľavou vďaka Sphere

Ďalšie články z nášho blogu

Vo Sphere oslavujeme 30 rokov

Čas je pojem veľmi relatívny. A aj keď je tou najspravodlivejšou veličinou, pretože nám všetkým odmeriava úplne rovnako, jeho vnímanie rovnaké nie je. Veci príjemné utekajú vždy tak nejako rýchlejšie a tie opačné sa tiahnu ako med. Avšak stačí letmý pohľad do kalendára alebo na hodinky a hneď vieme, na čom sme. A tak úplne presne tiež vieme, že vernostný program Sphere oslávi Slovenskej aj v Českej republike tento rok 30. rokov od svojho založenia.

História golfu

Na otázku, kto vymyslel golf, sa pravdivú a presnú odpoveď asi nedozvieme. O pôvode golfovej hry sa sporí niekoľko národov a zároveň existuje mnoho teórií o začiatkoch tejto hry. Jediné, čo vieme je, že už v stredoveku existovalo v Európe niekoľko hier s palicou a loptičkou. Niektorí historici sa domnievajú, že jednou z hier bola palle-maille. Tá sa hrávala vo francúzskych a talianskych uliciach. Pri tejto hre sa používala palica s paličkou. Cieľom bolo trafiť cieľ, ktorý bol buď na zemi, alebo zavesený pomocou palice s paličkou a drevenéj gule.

1.Máj – Sviatok lásky a jari

„Bol neskorý večer – prvý máj – večerný máj – bol lásky čas. Hrdličkin pozýval k láske hlas, kde borovicový zaváňal háj…“ Túto slávnu báseň od Karla Hynka Máchu určite všetci dobre poznáte. Tento lásky čas 1. máj už sa blíži. Je to tradičný český sviatok zamilovaných, niečo ako je v Amerike Valentín. Hoci u nás mnoho ľudí začalo oslavovať Valentína, 1. máj má stále svoje čaro.Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670