Prihlásiť

Aj zvieratká si zaslúžia mať domov

Každé zvieratko túži mať domov, svojho pána, priateľov na hranie a pohodu. No často krát ich nachádzame opustené na ulici, v útulkoch... Sklamali sa, pretože boli brané ako hračky, no napriek tomu stále veria v šťastný život a príjemnú ľudskú spoločnosť.

Útulky na Slovensku

Na Slovensku v súčasnosti funguje už viac ako 50 útulkov, avšak často krát  s plnými kapacitami. Tento týždeň si pripomíname medzinárodný deň zvierat bez domova, preto správajme sa k zvieratám úctivo a pomáhajme tým, ktorí to potrebujú.

Ak uvažujete o zaobstaraní si zvieratka, určite navštívte útulok. Sú spravované organizáciami, ktorým záleží na ich zdraví a osude. Prioritnou možnosťou je teda adopcia, kedy zamestnanci útulku zisťujú či psík alebo mačka u vás bude mať všetko potrebné.

Prvý kontakt so zvieratkom

Dôležité je zoznámenie sa a najlepšie je ak máte možnosť ísť na krátku prechádzku pred samotnou adopciou a podpísaním papierov. V blízkosti a počas kontaktu so zvieraťom si všímajte jeho správanie.  Ak je šťastné, či pokojné a nechá sa pohladkať či poškrabkať, bude vaším skvelým parťákom na celý život.

Najznámejšia organizácia je Sloboda Zvierat, ktorá funguje už takmer 30 rokov. Ročne zachránia okolo 2500 psíkov. Pomáha tým, že motivuje k schvaľovaniu zákonov a vytvára kampane, ktoré smerujú k zákazu týrania a ubližovaniu zvieratám akýmkoľvek spôsobom.

Ďalšie známe organizácie a útulky, ktoré pomáhajú zvieratám v núdzi sú:

  • OZ Tuláčik v Brezne
  • Útulok Hafkáči v Považskej Bystrici
  • OZ Pes v Núdzi v Budči
  • Útulok Nádej v Novom Meste nad Váhom
  • OZ Život je pes v Rožňave

V každom útulku je možné pomôcť aj finančne, priniesť hračky, maškrty, granule, či ísť s chlpáčom na prechádzku.

A čo je potrebné k zvieraciemu šťastiu? Maškrty, hračky, pelechy… Všetko nájdete u našich partnerov, vždy so zľavou vďaka Sphere

Ďalšie články z nášho blogu

Veľká noc u starých Slovanov

Myslíte si, že veľkonočné oslavy vznikli až s príchodom kresťanstva? Rozhodne nie, sviatky na začiatku jari sú oveľa staršie ako toto náboženstvo. Každému je asi jasné, že kresťania oslavujú smrť a vzkriesenie Ježiša Krista, málokto však vie, že v tomto období oslavoval aj sám Ježiš – kresťanská Veľká noc sa totiž časovo viac menej prekrýva s židovským sviatkom Pesach, ktorý je pripomienkou vyňatia Izraelitov z Egypta. Mnoho pohanských kmeňov z rôznych oblastí sveta oslavovalo v tomto období príchod jari, našich slovanských predkov nevynímajúc.

Prvý jarný deň 20.marec

Astronomicky prvý jarný deň príde 20. marca 2024 presne o 04.07 hodín. To bude ten okamih, kedy Slnko vstúpi do znamenia Barana. Zároveň bude tento deň vychádzať presne na východe a zapadať presne na západe. Deň bude rovnako dlhý ako noc a zatiaľ čo na južnom póle Slnko vyjde, na severnom naopak v rovnakom okamihu zapadne…
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670

6 dôvodov, prečo čítať knihy

„Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom.“
Jan Amos Komenský český barokový spisovateľ, filozof, náboženský spisovateľ, pedagóg, politický spisovateľ a vedecký spisovateľ 1592–1670