Prihlásiť

21.septembra je Medzinárodný deň Alzheimerovej choroby

Medzinárodný deň Alzheimerovej choroby pripadá každoročne na 21. septembra. Alzheimerova choroba (demencia) je degeneratívne ochorenie mozgu, pri ktorom ubúdajú mozgové bunky a vyhasínajú ich funkcie.

Významne ovplyvňuje kvalitu života chorého. Človek si nespomína na to, čo predtým poznal, ťažko si vybavuje názvy predmetov a nezvláda obsluhu jednoduchých prístrojov napríklad telefonovania. Nepoznáva členov rodiny, ukladá veci na neobvyklé miesta a potom ich nemôže nájsť, nepamätá si, čo hovoril a stále dookola kladie ostatným rovnaké otázky. Chorý s demenciou nie je schopný pochopiť rôzne pojmy a plánovať. Stráca kontrolu nad svojimi náladami aj pocitmi, môže byť ľahostajný alebo podráždený. Nedodržuje základné hygienické návyky, je inkontinentný. Nedokáže sa obliecť, najesť ani vyjadriť a stáva sa úplne závislým od starostlivosti okolia. Ochorenie nepostihuje iba pacientov v pokročilom veku, ale aj mladšiu generáciu. Príčiny Alzheimerovej choroby nie sú úplne objasnené, a preto je dôležité sa z hľadiska prevencie zamerať, ako tomuto závažnému ochoreniu predchádzať.

Je možné znížiť riziko vzniku demencie?

Z mnohých výskumov vyplýva, že zdravý životný štýl môže znižovať riziko rozvoja demencie. Základným pravidlom je, že to, čo je dobré pre srdce, je dobré aj pre mozog. Pokiaľ chceme znížiť riziko rozvoja kardiovaskulárnych chorôb a demencie, mali by sme sa zaujímať o vyrovnanú skladbu jedálnička a pravidelne sa venovať fyzickému a duševnému cvičeniu. Osvojiť si zdravší životný štýl pritom nemusí byť zložité a na zmeny nie je nikdy neskoro!

Päť spôsobov, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko, že sa u vás objaví demencia

1. Starajte sa o svoje srdce!

Fajčenie, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, cukrovka či obezita, to všetko ničí cievy. To všetko zvyšuje aj riziko infarktu a mozgovej mŕtvice. Z mnohých výskumov navyše vyplýva, že uvedené zdravotné komplikácie zvyšujú aj riziko rozvoja demencie. Týmto zdravotným problémom je pritom do určitej miery možné predísť voľbou zdravšieho životného štýlu.

2. Buďte fyzicky aktívny!

Fyzická aktivita a cvičenie pomáhajú kontrolovať krvný tlak a váhu, znižujú riziko cukrovky druhého typu rovnako ako niektorých foriem rakoviny. Navyše existujú dôkazy, že fyzická aktivita znižuje aj riziko rozvoja demencie. Ďalšou výhodou cvičenia je, že sa vďaka nemu cítime lepšie. Šport navyše môžeme prevádzkovať spoločne s rodinou či priateľmi

3. Dodržujte zdravý jedálniček!

Jedlo je pohonom ako pre mozog, tak samozrejme aj pre telo. Na to, aby oboje dobre fungovalo, pritom stačí mať zdravý a vyrovnaný jedálniček. Niektoré štúdie už preukázali, že stredomorská strava s dostatkom obilnín, ovocia, rybami, strukovinami a zeleninou pomáha riziko demencie znižovať. Výhody či úžitok konkrétnych potravín a potravinových doplnkov musíme ale ešte podrobne preskúmať. Avšak už teraz vieme, že jesť mnoho tučných a konzervovaných jedál s vysokými hodnotami nasýtených tukov, cukrov alebo soli rozhodne zvyšuje riziko infarktu. Preto je najlepšie také jedlá obmedziť na minimum, či ich z jedálnička vynechať úplne.

4. Používajte svoj mozog!

Pokiaľ svojmu mozgu ponúknete nové aktivity, pomôžete mu tým s tvorbou nových mozgových buniek a s posilňovaním nervových spojení. A tým môžete bojovať proti zhubnému účinku Alzheimerovej choroby aj iných typov demencií. Keď budete dávať svojmu mozgu zaujímavé výzvy, môžete sa naučiť nové skvelé veci. Čo by ste povedali napríklad tomu, začať sa učiť ďalší cudzí jazyk alebo objaviť nový koníček či šport?

5. Užívajte si spoločenské aktivity!

Spoločenské záväzky a povinnosti sú pre zdravý mozog veľkým prínosom, pretože stimulujú naše mozgové rezervy a pomáhajú tak znižovať riziko demencie a depresií. Skúste si preto urobiť čas na priateľov, rodinu, svoje záujmy a koníčky a niekedy aj na všetko dohromady.

Ďalšie články z nášho blogu

Príďte sa zabaviť na Otvorenie leta – 1. ročník festivalu CHÂTEAU BELA FEST s 50% zľavou pre SPHERE!

V jedinečnej atmosfére luxusného kaštieľa Château Bela, obklopení krásou a históriou, sa môžete tešiť na večer plný skvelej hudby. Kapela Gladiator, známa svojimi energickými vystúpeniami a hitmi, ktoré milujú generácie fanúšikov, vám prinesie svoje najväčšie hity a novinky. Marián Čekovský, obľúbený spevák, skladateľ a multiinštrumentalista, vás očarí svojou charizmou a jedinečným hudobným štýlom. Gáspár Laci, známy maďarský spevák s výrazným hlasom a pôsobivou prítomnosťou, prinesie do programu špeciálnu dávku emotívnej a vášnivej hudby. Château Bela Fest sa bude konať v sobotu 29. júna 2024 od 18:00 do 23:00 v areáli kaštieľa, v starej jazdiarni Hala Bela.

Vo Sphere oslavujeme 30 rokov

Čas je pojem veľmi relatívny. A aj keď je tou najspravodlivejšou veličinou, pretože nám všetkým odmeriava úplne rovnako, jeho vnímanie rovnaké nie je. Veci príjemné utekajú vždy tak nejako rýchlejšie a tie opačné sa tiahnu ako med. Avšak stačí letmý pohľad do kalendára alebo na hodinky a hneď vieme, na čom sme. A tak úplne presne tiež vieme, že vernostný program Sphere oslávi Slovenskej aj v Českej republike tento rok 30. rokov od svojho založenia.

História golfu

Na otázku, kto vymyslel golf, sa pravdivú a presnú odpoveď asi nedozvieme. O pôvode golfovej hry sa sporí niekoľko národov a zároveň existuje mnoho teórií o začiatkoch tejto hry. Jediné, čo vieme je, že už v stredoveku existovalo v Európe niekoľko hier s palicou a loptičkou. Niektorí historici sa domnievajú, že jednou z hier bola palle-maille. Tá sa hrávala vo francúzskych a talianskych uliciach. Pri tejto hre sa používala palica s paličkou. Cieľom bolo trafiť cieľ, ktorý bol buď na zemi, alebo zavesený pomocou palice s paličkou a drevenéj gule.