VIANOČNÝ STÔL

rsz_stylovy-savoir-vivre-na-slavnostnom-stole-1-768x456.jpg

 

Ako by mal vyzerať slávnostný stôl? 

V období Veľkej noci, Vianoc, narodenín či iných významných sviatkov všetci túžime posadiť sa k stolu s rodinou či priateľmi a spoločne sa najesť. Pri týchto príležitostiach by aj v rodinách mali platiť prísnejšie pravidlá etikety stolovania a hostiteľovi by malo záležať na patričnej výzdobe sviatočnej tabule. Príjemné stolovanie, ohľaduplnosť alebo potreba vzbudzovať v ostatných ľuďoch pocit radosti je kľúčom k úspešnému a šťastne prežitému životu. Savoir-vivre znamená dobré vychovanie a znalosť bontónu.

Kúzlo sa ukrýva v jednoduchej elegancii

Správne prestretý stôl nám umožňuje bez problémov sa najesť a napiť. Avšak stôl, ktorý je i estetickým zážitkom, zvyšuje náš pôžitok z jedla, dodáva nám chuť a vytvára dobrú náladu. Stôl musí byť udržiavaný v čistote, nevyhnutný je aj vkusný aranžmán. Prestretý stôl musí zodpovedať charakteru pohostenia, ktoré bude podávané, zapadať do interiéru miestnosti a vytvárať s okolím harmonický celok. Jedálenský stôl by mal byť umiestený tak, aby bol zo všetkých strán voľný a prístupný – ako pre hostí, tak aj pre obsluhu. Pri prestieraní podľa pravidiel etikety sa nezaobídeme bez kvalitného látkového obrusu a takisto látkových obrúskov. Základom je jednoduchý, často čisto biely obrus, ktorý podtrhne celkový pohľad na stôl. Voliť môžete aj svetlejšie pastelové farby, v zimných mesiacoch zase tmavé obrusy v kombinácii s metalickými efektmi.

Pohrajte sa s farbami a tvarmi

Vhodné je tzv. viacvrstvové prestieranie, ktoré sa skladá z obrusu (eventuálne ešte podloženého mäkším podkladom, tzv. moltonom), na ktorom je rozprestretý ešte jeden alebo viac ďalších obrusov (tzv. napron), ktoré môžu buď tvarom, alebo farebne ladiť s hlavným obrusom. Pre oficiálne večere môže byť použitý vyšívaný obrus položený na obruse odlišného tónu. Na veľmi formálne príležitosti sa používa kvôli väčšej elegancii biely damaskový obrus, na ktorom strieborné príbory a poháre z krištáľového skla krásne žiaria. Obrúsky bývajú buď papierové, slúžiace na utieranie úst po a v priebehu jedla, alebo látkové, ktoré si kladieme do lona, aby sme si neušpinili oblečenie. Menšie veľkosti obrusov môžete použiť ako efektnú dekoráciu k ďalším obrusom z ponúkaného sortimentu. Obrúsok by mal plynule nadväzovať na obrus presahujúci dosku stola (minimálne 20 cm).

Výzdoba

I keď už bude váš stôl vyzerať so servisom a textíliami slávnostne, nie je na škodu tabuľu ešte dozdobiť. Sviežo bude vyzerať s čerstvými kvetinami, ktoré miestnosť naviac pekne rozvoňajú. Odporúčajú sa skôr malé vázičky a drobné kytičky, aby ste na seba cez tieto dekorácie videli. Na Vianoce môžete použiť čerstvé ihličnaté vetvičky, imelo, prípadne drobné sklenené či metalické ozdoby. Aj jedna sviečka dodá striedmo prestretému stolu slávnostnú atmosféru. Snažte sa dekorácie zladiť a pamätajte, že menej je niekedy viac. Každý prípadný formálny nedostatok dokáže ako kúzelným prútikom zmazať dobrá nálada a príjemná atmosféra, ktorú svojej rodine a priateľom vytvoríte.

zdroj:scanquilt.sk