Poradíme vám, na čo nezabudnúť pri starostlivosti o jarnú záhradu 

Po zime sa začína záhrada pomaly prebúdzať, a to je ten najvyšší čas začať s jarnými prácami. Marec a apríl je obdobie, keď vysádzame stromy a kríky, sadíme zeleninu, bylinky i kvety, hnojíme, prerezávame a odstraňujeme burinu.

 

                                                       

 

Starostlivosť o stromy

V marci sa sústreďte na ošetrenie stromov ako ovocných, tak i okrasných. Pozbierajte všetky polámané konáriky, uschnuté neopadané lístie, prípadne plody, ktoré na jeseň neopadli. Pri ihličnanoch mechanicky odstráňte staré ihličie. Ovocné stromy nezabudnite prihnojiť a ešte pred kvitnutím ošetriť biologickými prípravkami proti škodcom. Urobte jarný rez a presvetlite korunu.

 

                                                

 

Záhony

Vyčistite záhony od špiny a napadaného lístia či ihličia. Okrasné trávy zrežte cca 10 cm nad terénom. Skontrolujte mulčovaciu textíliu a mulčovací materiál, ak niekde chýba, doplňte ho. Ak plánujete výsadbu letničiek a trvaliek, predpripravte si pôdu skyprením a prihnojením. S výsadbou počkajte na prelom apríla a mája.

Vertikulácia trávnika

Na to, aby trávnik spĺňal všetky naše požiadavky, nestačí len závlaha, pravidelné kosenie a občasné prihnojenie. S výnimkou krátkeho zimného obdobia vyžaduje trávnik našu pozornosť počas celého roka. Jednou z prvých jarných činností je kvalitná vertikutácia trávnika, teda mechanické kolmé prerezávanie trávnych trsov sústavou rotujúcich nožov. Odstraňujeme ňou splstnatenie trávneho porastu, poškodíme alebo úplne zničíme širokolisté buriny a podporíme odnožovanie tráv. Zároveň umožníme lepšie vsakovanie vody do pôdy. Prerezávame do hĺbky pol centimetra. Splstnatenú vrstvu je nutné po vertikutácii odstrániť. Najčastejšie spájame práce s hnojením, príp. postrekom herbicídmi.

 
                                                        
 
                                                                                                                                            

Kry, trávy a okrasné dreviny

Kry, ktoré kvitnú na jar a vytvárajú kvety na minuloročnom dreve, režeme tak, že vystrihávame staršie výhony s odkvitnutým kvetenstvom a mladé ponechávame. Na tých rastlina na udúci rok zakvitne. Môžeme ich strihať i v priebehu vegetácie po odkvitnutí.

Okrasné dreviny - prihnojovanie a jarná starostlivosť
 
S príchodom jari tiež myslíme na okrasné dreviny. Rastliny sa prebúdzajú, vyháňajú nové konáre a kvety, a preto potrebujú dostatok živín. Práca v záhrade okolo záhonov zahŕňa ich vyčistenie, prekyprenie a prihnojenie. Na hnojenie okrasných drevín je vhodné kryštalické hnojivo z ktorého pripravíme zálievku a aplikujeme priamo ku koreňom. Takéto hnojivo s obsahom živín ako dusík, fosfor, draslík, horčík a rôznych mikroprvkov sa používa na hnojenie širokej palety okrasných drevín, aj na hnojenie ruží počas celej vegetácie. Nezabúdajme ani na rastliny pestované v nádobách. Kyslomilné rastliny ako azalky, rododendrony a vresy obľubujú špeciálne substráty kyslého charakteru s vyšším podieľom rašeliny.

                                                                         

 

Zdroj: isolabella.sk