PRIPRAVTE SVOJE AUTO NA ZIMNÚ SEZÓNU

rsz_danubiaservice.jpg

 

Autoservisy a pneuservisy sa chystajú na zimnú sezónu, pretože vodiči budú meniť pneumatiky a doprajú svojim vozidlám servis pred zimou. Na čo všetko by sme mali myslieť?

VÝMENA PNEUMATÍK

Povinnosť používať zimné pneumatiky trvá od 15. novembra do 31. marca, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Všeobecné nepísané pravidlo hovorí, že táto povinnosť prichádza ruka v ruke s obdobím, kedy teplota klesá pod sedem stupňov Celzia. V takom prípade môže vodič osobného motorového vozidla toto vozidlo používať, iba ak má na všetkých nápravách nainštalované zimné pneumatiky. I keď teda zimné pneumatiky nemusia byť v zime na automobile vždy a za každých okolností, je dobré ich prezuť. Poveternostné podmienky a počasie sa môžu v zime rýchlo meniť.

ZAOBSTARAJTE VŠETKY POTREBNÉ KVAPALINY

Ďalším veľmi dôležitým „bodom programu“ je zabezpečiť prevádzkové kvapaliny. Konkrétne ide najmä o chladiace médium a vodu do ostrekovačov. V prípade chladiacej kvapaliny treba myslieť najmä na to, že samotná zmes s plynutím časustráca svoje vlastnosti. V našich podmienkach úplne stačí, aby bola kvapalina rozriedená na –15 až –25 stupňov Celzia.

SKONTROLUJTE STIERAČE

V lete si na tieto kusy výbavy často ani nespomenieme, s prichádzajúcou zimou a čoraz sychravejším počasím je však ich význam čoraz väčší. Ako prvé by ste mali v tomto období skontrolovať stav gumičiek na stieračoch. Máme za sebou leto a horúčavy, ktoré majú na gumu vcelku nelichotivý vplyv. Veľmi ľahko sa môže stať, že počas prvých dažďov zistíte, že gumičky dobre netesnia. Preto je ich efekt dosť mizerný a zanechávajú šmuhy, čo dobrej viditeľnosti nepomáha. Majte na mysli, že v nasledujúcich mesiacoch si budú musieť vaše stierače poradiť nielen s dažďom, snehom či námrazou, ale aj so všetkými možnými nečistotami, ktoré sa na vaše čelné sklo dostanú z cestného povrchu. Preto je ich dobrý stav nevyhnutný z hľadiska bezpečnosti.

AKÁ AUTOKOZMETIKA JE VHODNÁ NA ZIMU?

Ak už máte zabezpečené stierače, je na mieste informovať sa o vhodnej starostlivosti o vaše čelné sklo. V prípade námrazy je veľmi praktické si zaobstarať rozmrazovače skiel, ktoré aplikujete jednoducho, pomocou rozprašovača. Jednotlivých prípravkov nájdete v ponuke viacero. Tie sa navzájom odlišujú cenou a teplotným rozmedzím, v ktorom najlepšie účinkujú. Tie lacnejšie sú napríklad určené do –18 stupňov Celzia, zatiaľ čo tie drahšie je možné použiť až do –38 stupňov. Námraze môžete predchádzať použitím tzv. tekutých stieračov. Tie vytvárajú na skle neviditeľný povlak, ktorý odpudzuje častice vody. Tým znižuje množstvo vytvorenej námrazy a tiež podstatne uľahčuje jej odstránenie.

UDRŽIAVANIE AUTOBATÉRIE

Ak so svojím autom zvyčajne neabsolvujete dlhšie cesty, ale chodíte s ním len po meste, rozhodne si nezabudnite poriadne nabiť autobatériu. V prípade, že na ňom počas zimy jazdíte len minimálne, je dôležité ju v priebehu tohto ročného obdobia nabíjať pravidelne. V mrazivých teplotách batéria zvyčajne stráca aj desiatky percent zo svojej kapacity, a preto je veľmi dôležité ju priebežne udržiavať.