JESEŇ V ZÁHRADE

rsz_titulka7.jpg

 

Na čo všetko by sme mali myslieť pri jesenných úpravách záhrady? 

Predtým ako opadajú stromom posledné listy a ako padnú prvé snehové vločky, čaká nás ešte množstvo práce ako dať záhradu do poriadku. Dôležité, a niekedy aj podceňované, je aby sme záhradu pripravili na nadchádzajúce zimné obdobie, a tým ju pripravili na správnu regeneráciu a načerpanie živín a energie keď príde znovu jar. V niekoľkých bodoch si zosumarizujeme, na čo netreba zabudnúť, aby bolo všetko v jari pripravené na nový začiatok.

1. Zbavenie sa odumretých rastlín

Koncom leta záhrada stráca svoje čaro a začína pôsobiť ošumelo a neporiadne. S jeseňou prichádza zoznam povinností, ktoré si záhrada vyžaduje. Pri pozbieraní úrody a zbavení sa všetkých suchých rastlín a listov vieme zhodnotiť situáciu, ktoré rastliny a kríky potrebujú úpravu, strih či presadenie. Okrem rastlín by sme mali záhradu zbaviť hnilého ovocia a zeleniny, vzhľadom k tomu, že môžu obsahovať plesne a škodcov, a tie by nemali ísť na kompost.

2. Sadenie nových rastlín a stromov

V jeseni je čas na moju obľúbenú záhradnú aktivitu – sadenie nových stromov a kríkov a kvetov. Ideálne by sme mali tieto rastliny posadiť najneskôr 4 týždne pred prvým mrazom, aby sa korene stihli zakoreniť pred príchodom zimy. Čo sadiť v jeseni? Záleží od toho, kde sa nachádza záhrada a my toho roku v Ľubietovej sadíme javor cukrový a čučoriedky, keďže chuť javorového sirupu spolu s čučoriedkami na francúzskom toaste je neodolateľná a skúšanie nových vecí je stále výzvou, takže prečo nie?

3. Živiny pre zeminu

Akonáhle je záhrada zbavená buriny a suchých, hnilých a odumretých rastlín, musíme zabezpečiť prísun živín, čo zabezpečí jej zregenerovanie a načerpanie sily na ďakší rok. Pridaná vrstva kompostu by nemala presiahnuť približne 5 cm, aby zem dostatočne premrzla, a tak sa zbavila škodcov.

4. Bylinky

Ak máte bylinky rastúce v kontajneroch a kvetináčoch, pravdepodobne začínajú vyzerať trošku ošumelo, a tak ich treba buď pozbierať alebo ich ošetriť a presunúť do vnútra. Rovnako je to aj s bylinkami v záhrade, tie ktoré sú jednoročné, ako narpíklad bazalka a koriander, pozbierajte a spracujte a trvalky, ako šalvia, tymián či medovka, len ostrihajte pre ďalšie spracovanie. Bylinky, ktoré rastú ako kríky skráťte, ale neostrihajte ich úplne na minimum.

5. Trvalky

Ak začnú klesať teploty blížiace sa nule, je vhodné pri kvetoch trvalkách odstrániť stonky a zvyšky kvetov. V prípade trvaliek, čím menšie stonky necháme, o to sa znižuje pravdepodobnosť prechovávania chorôb a škodcov. Pôdu okolo trvaliek prekopeme, prevzdušníme a prikryjeme vrstvou kompostu, čo im zabezpečí stabilnejšiu teplotu počas zimy. Ak bývate v oblastiach s tuhou zimou, môžete rastliny chrániť ešte aj vetvičkami ihličnanov.

6. Strihanie stromov

Úprava a strihanie stromov na jeseň je dôležitou súčasťou starostlivosti o stromy, čím zabezpečíme ich zdravie a silu na novú sezónu. Spôsob strihania stromčekov sa môže trošku líšiť v závislosti od záhradníka, ale tieto kroky sa budú vyskytovať všade. Ako prvé je potrebné sa zbaviť suchých, zlomených a prípadne aj napadnutých chorých konárov. Druhým krokom je zbavenie sa mladých výhonkov, ktoré rastú z kmeňa, či nevhodne do koruny. Tretím krokom je prestrihanie konárov, aby sme korunu odľahčili a presvetlili.

7. Skleník, garáž, kôlňa, búdka, pivnica

Ak máte skleník, to nie je kôlňa na uloženie záhradného náradia, krabičiek na osivo alebo starých rastlinných štítkov, oporných palíc atď. Pôda v skleníku musí rovnako zregenerovať a byť pripravená na novú sezónu. Každé náradie, či zabudný kvetináč môže byť zdrojom škodcov. Vzhľadom k tomu, je potrebné umyť náradie, nožnice naostriť a následne ho odložiť.

zdroj:chipmo.sk