AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ VEĽKOSŤ OBLEČENIA

Online nákup oblečenia je mimoriadne pohodlný. Najväčšie ťažkosti pri nákupe cez internet robí výber správnej veľkosti. Aby ste si vybrali veľkosť, ktorá vám presne sadne, budete sa musieť správne odmerať. Poradíme vám, ako na to.

Ako čítať veľkostné tabuľky oblečenia?

rsz_tab3.jpg

Tabuľky s veľkosťami nájdete pri každom produkte. Povedia vám, akým rozmerom zodpovedá označenie veľkosti (napríklad S alebo XL).  Nájdete tu tiež informácie o tom, aké vlastnosti majú konkrétne materiály oblečenia a čo všetko je pri výbere veľkosti vhodné zohľadniť.

rsz_tab2.jpg

Ako spoznáte svoje miery?

Pre výber správnej veľkosti budete potrebovať miery svojej postavy. Na meranie budete potrebovať krajčírsky meter. Odmerať sa môžete sami, no môže vám s tým pomôcť aj kamarátka. Profesionálne miery svojej postavy môžete získať u krajčírky či krajčíra, no nie je to nevyhnutné, presné meranie zvládnete aj doma.

Obvod hrudníka

Stojte rovno, telo držte vzpriamené. Ruky by mali zostať voľne padnuté, mierne od tela. Merajte v najširšom mieste hrudníka, cez prsia, popod pazuchy a cez lopatky.

Obvod hrudníka pod prsiami

Zamerajte sa na obvod hrudného koša tesne pod prsiami, meter by mal jemne priliehať k telu.

Obvod pása

Obvod okolo pása meriame v mieste nad pupkom (približne 2 cm) a pod hrudným košom. Ak meriate obvod pása pre nohavice, môžete zmerať miesto, na ktorom by mal končiť aj pás nohavíc (na bedrách, pod pupkom alebo nad ním).

Obvod bokov

Chodidlá držte pri meraní tesne vedľa seba. Merajte vodorovne v najširšej časti bokov. V závislosti od kusu oblečenia a vašej postavy môžete merať cez panvovú kosť (topy a voľnejšie šaty) alebo o niekoľko centimetrov nižšie (nohavice, puzdrové sukne).

Dĺžka nohavíc

Dĺžku nohavíc meriame od rozkroku po chodidlo.

Dĺžka šiat, mikín, kabátov

Dlhé oblečenie meriame od ramena po spodný okraj.

Každý výrobca má pri udávaní veľkostí určitú rezervu. Aby ste si vybrali tú najvhodnejšiu veľkosť, môžete v internetovom obchode skontrolovať recenzie ľudí, ktorí tu už nakúpili. Ak sa však budete držať veľkostných tabuliek a správne odmeriate svoje miery, výsledkom by malo byť dobre padnúce oblečenie vo vašej veľkosti.

- zdroj: UNILADY