Čo všetko by mala zahŕňať jarná príprava vášho auta?

 

                                       gumy.jpg

 

Prezutie a starostlivosť o pneumatiky

Ideálny dátum na prezutie sa vo všeobecnosti určiť nedá. Všetko záleží od toho, aké je počasie v daný rok. Vo všeobecnosti sa ale odporúča dodržiavať pravidlo siedmych stupňov. Aby vám pneumatiky na aute dobre slúžili, je dôležité nielen ich vek (doporučené je 4 - 5 rokov), ale predovšetkým dostatočne hlboký a teda funkčný dezén. Minimálna hĺbka dezénu pri letných je stanovená zákonom na 1,6 mm. 

                                                                                                                                                                                                                  

Zraniteľný podvozok

Na posolených, prípadne štrkom posypaných cestách najviac trpel podvozok. Agresívna soľ mohla prispieť ku vzniku korózie a společne s kamienkami podvozok poškodiť a narušiť. Preto až budete auto umývať a leštiť, nezabudnite sa zastaviť aj u podvozku, abyste ho zbavili zimných nečistôt. Spolu s brzdovou sústavou by mal byť podvozok skontrolovaný aj v servise.

                                                                         

                                       podvozok.jpg

 

 

Hladina prevádzkových kvapalín

V súvislosti so stieračmi a s príchodom nového ročného obdobia je dobré tiež vymeniť zimné kvapaliny do ostrekovačov za letnú zmes. Myslite však aj na dalšie kvapaliny v aute – motorový olej, chladiaca a brzdová kvapalina. Pokiaľ by ste predsa len zabudli, na nedostatok prevádzkových kvapalín vás upozornia svietiace kontrolky.

 

 

                                       olej.jpg

 

Pripravte sa aj na letné teploty

Po zime, kedy klimatizácia skôr odpočívala, prichádza obdobie, kedy bude najviac zaťažovaná. Aby vám klimatizácia v lete priniesla skutočnú úľavu, je nutné ju vyčistiť a vydezinfikovať. Pokiaš je púotrebné, doplňte tiež chladiace médium a vymeňte kabinový filter. Zanedbanie tejto starostlivosti môže znamenať množenie plesní a alergénov a spôsobiť zdravotné problémy (únavu, bolesť hlavy, opuchnuté oči).

Nezabudnite na formality

Pri jarnej údržbe auta treba venovať pozornosť aj takým veciam, ako je povinná výbava alebo platnosť technickej kontroly. Overte si, že v aute máte reflexnú vestu a výstražný trojuholník, skontrolujte obsah a exspiráciu lekárničky, prípadne doplňte, čo chýba. Overte si, kedy by ste s autom mali najbližšie absolvovať technickú a emisnú kontrolu.