Omámte svoje zmysly tým najzdravším zo sveta prírody

 

TOP 5 potravín

Ako vyzerá dokonalosť na tanieri alebo v kuchyni? Hovorí sa - koľko ľudí, toľko chutí. Tá správna kulinárska mágia pozostáva z náležitej kombinácie chuti, vône a vzhľadu. Pravdou však ostáva, že práve zdravé potraviny dodajú to najpotrebnejšie a blahodarne pôsobia na naše telo aj myseľ.

Citrón

Len jeden citrón má viac ako 100% denného príjmu vitamínu C, čo môže pomôcť zvýšiť "dobré" hladiny HDL cholesterolu a posilniť kosti. Štúdia ďalej zistili, že citrón zvyšuje schopnosť tela lepšie absorbovať antioxidanty v čaji až o 80 %!

Brokolica

Jedna stredne veľká brokolica obsahuje viac ako 100 % dennej dávky vitamínu K a takmer 200 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C – čo sú dve základné živiny potrebné pre tvorbu kostí. Tá istá dávka pomáha vyhnúť sa početným druhom rakoviny.

Horká čokoláda

¼ horkej čokolády denne môže znížiť krvný tlak aj u inak zdravých jedincov. Pre zaujímavosť - tabuľka mliečnej čokolády obsahuje menej ako 14 miligramov prospešných flavonoidov, naopak tabuľka horkej až 53,5 miligramov!

Zemiaky

Jeden sladký zemiak má takmer 8-násobne viac vitamínu A, ako je potrebná min. denná dávka. Takto sa bojuje proti rakovine a posilňuje sa imunita.

Vedeli ste že, ak si pred jedlom necháte zemiaky vychladnúť, pomôže vám to spáliť o 25% viac tuku v tele?

Losos

Losos je veľký zdroj omega-3 mastných kyselín, ktorý je spojený so zníženým rizikom vzniku depresie, srdcových ochorení a rakoviny. Kúsok lososa obsahuje 50% niacínu potrebného pre ľudské telo na celý deň, ktorý chráni pred Alzheimerovou chorobou a stratou pamäti.

  

TOP 5 nápojov

K dobrému jedlu nepochybne patrí lahodný nápoj. Ktoré pitie vás najlepšie osvieži a zároveň dodá potrebné vitamíny?

Citronáda

Ako sme spomínali v prípade potravín, citrón je tá najzázračnejšia prísada zo sveta prírody. V kombinácii s H2O je tento nápoj plný vitamínu C a je veľmi priaznivým spúšťačom chudnutia. Ranný pohár vlažnej vody s citrónom naštartuje telo tým správnym smerom a hoci je kyslý, bojuje proti okysleniu organizmu. Má výborný vplyv na našu imunitu a samozrejme podporí aj trávenie.

Brusnicová šťava

Tento elixír napomáha pri prevencii chorôb močových ciest a obličiek. Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom má dôležitú úlohu ako prevencia ďasien pred paradentózou.

Kefír

Kefír okrem zvýšenia fyzickej výkonnosti, zlepšuje aj kvalitu spánku. Probiotický kefírový nápoj podporuje rast prospešných mikroorganizmov v črevách, čo má za dôsledok blahodarne vplývanie na trávenie. Prichádza tak k efektívnejšiemu využívaniu telom prijatých vitamínov a minerálov.

Zelený, zázvorový a kamilkový čaj

Dobrá správa pre ženy - zelený čaj je naozaj bezkalorický nápoj! Chráni bunky pred karcinogénnymi prvkami, zabraňuje vzniku srdcových chorôb, čiastočne pôsobí proti vzniku osteoporózy, potláča tvorbu krvných zrazenín a zubného kazu. Ďalším pomocníkom proti všetkým zápalom v tele je zázvor. Nakrájanie alebo nastrúhanie ostrého zázvoru do čaju poskytuje zázračný úkryt pred nástrahami vonkajšieho prostredia. Kamilkový čaj pôsobí upokojujúco, a to najmä vďaka tomu, že mierne zvyšuje telesnú teplotu. Pri procese ochladiť organizmus sa telo samovoľne dostáva do režimu spánku. Čaj z kamiliek okrem toho stabilizuje hladinu cukru a podporuje chudnutie.

Víno

Viaceré štúdie nám už roky odporúčajú, že pohár červeného vína denne prospieva nášmu zdraviu. Ale ani biele víno úplne nezaostáva! Obe vínka obsahujú resveratrol, ktorý má antioxidačné a antibakteriálne účinky, ovplyvňuje metabolizmus, podporuje červené krvinky, bunky, tkanivá a spomaľuje proces starnutia. Ide aj o účinnú pomoc pri prevencii pred rakovinou prostaty, demenciou, Alzheimerom, ale aj mnohými inými neurologickými ochoreniami.

 

Rozmaznávajte svoje chuťové zmysly vďaka gastronómii so Sphere!