Pripravte deti na návrat do školy včas a bez stresu

rsz_1back_to_school.jpg

 

Deti si cez prázdniny zvykli na "lenivý režim". Majú hlavu plnú letných dobrodružstiev a väčšinou žiadne povinnosti. Škola však pomaly, ale isto klope na dvere, a tak je potrebné deti prepnúť späť do školského módu. Máme pre vás pár tipov, ako na to, aby zmena režimu pre nich nebola tak drastická, hlavne pre malých prváčikov, ale naopak pozvoľná a hladká.

AKO NAUČIŤ DETI PÍSAŤ?

Cvičte s deťmi starostlivo techniky správneho úchopu ešte pred nástupom do školy, čím Vám odpadne náročné opravovanie zlého držania ceruzky v prvej triede. Pred samotným písaním rozhýbte ruku detí uvoľňovacími cvikmi, od pohybov celou pažou cez predlaktie až po zápästie. Krúživé pohyby možno precvičovať tiež so štetcom či hubkou na tabuli v ruke. Odporúčame všetky cviky s deťmi zopakovať aj po ukončení písania. Na začiatok písania odporučte deťom ceruzku číslo 2, prípadne číslo 1, ak hrotom príliš ryjú. Kontrolujte ich správnu polohu pri stole, úchop i výsledok písania. Ak počas prvého polroka zvládnu na ceruzku netlačiť a osvoja si jednotlivé ťahy aj písmená, môžete s nimi postupne prejsť k písaniu perom či rollerom. Vhodnou pomôckou môže byť dieťaťu samozrejme aj stierateľná tabuľka. TIP KOH-I-NOOR HARDTMUTH: Interaktívna tabuľa celkom iste nenahradí klasickú bielu kriedu, z ktorej žiakov oči ani v posledných laviciach nebolia. Podľa Vášho uváženia môžete žiakom povoliť po osvojení písania s ceruzkou tiež roller Torpedo.

ČO MÁ OBSAHOVAŤ PERAČNÍK

Na prvnom stupni základnej školy deti na hodinách často kreslia a vyfarbujú a tak sa hodí do peračníka sada 12 farieb trojhranných pasteliek. Spoločne k pastelkám potrebujú i kvalitné strúhatko zopovedajúce veľkosti.To využijú, rovnako ako gumu, aj na ceruzky strednej tvrdosti, ktoré by mali mať v peračníku ideálne dve, keby rýchlo potrebovali náhradnú. Ďalej potom na písanie pero so zmizíkom či roller, oboje však až po ovládnutí ceruzky. V neposlednom rade patria do peračníka nožnice s okrúhlou špičkou a pravítko, staršie deti by potom mali mať po ruke aj sadu na rysovanie. TIP KOH-I-NOOR HARDTMUTH: Rollery ponúkame v desiatich rôznych farbách, takže si tú správnu farbu do peračníka iste vyberú chlapci aj dievčatá. Voskovky a Progress vhodne doplní farebná škála pasteliek Triocolor.

AKO SI UĽAHČIŤ VÝUČBU

Vyhraďte si v skrini priestor na špeciálny box, plný inšpiratívnych nástrojov. Nastavte si s deťmi režim, kedy po tomto boxe siahnete vždy za odmenu, keď to budú časové možnosti výučby dovoľovať. Veď ktoré dieťa by nebolo nadšené z príležitosti vyskúšať si napríklad techniku ručnej kníhtlače, zostavovania a zlepovania papierových modelov z vystrihovaniek alebo obkresľovania zaujímavých šablón a ich následné vyfarbovanie. TIP KOH-I-NOOR HARDTMUTH: Pre kníhtlač máme pripravenú razítkovú farbu, ale aj iné atramenty či farebné školské tuše, ktoré perfektne poslúžia. Vystrihovánkové šablóny, stiahnuté z internetu, ľahko aj pri čiernobielej tlači povýšia žiaci na ďalšiu úroveň ich vymaľovaním, predtým ako si ich nožnicami vystrihnú a zlepia lepidlom. Okrem toho nájdete v našom sortimente celý rad šablón na obkresľovanie, ktoré si potom môžu žiaci vyfarbiť podľa vlastnej fantázie.

 

Dobrý nápadom je aj zavedenie prázdninového denníčka. Kúpte dieťaťu pekný zošit a farebné perá a fixky a nechajte ho, nech zaznamenáva všetky letné zážitky na papier. Kreativite sa medze nekladú a dieťa nemusí zostať len pri písaní slov, denník môže spestriť nalepením kvetov, listov a iných malých suvenírov z prázdnin. Rozprávanie môže ozdobiť maľovkami alebo samolepkami. Do písania denníka však deti rozhodne nenúťte, ak nechcú. Vysvetlite im, že to bude veľmi pekná pamiatka na leto a pripomienka milých zážitkov, ktoré by dieťa za pár mesiacov zabudlo.

Zdroj: koh-i-noor.sk