Prešli ste si obdobím, kedy vaše zápästie zdobili quartzové, batériou napájané hodinky a máte v úmysle posunúť sa o stupienok vyššie?

Ak si vravíte, že by bolo vhodné dať nadobro zbohom elektronike a vydať sa objavovať zákutia ozajstného hodinárskeho remesla, dozrel pre vás čas na poobhliadnutie sa po mechanických hodinkách.

Čo sú mechanické hodinky? V podstate by sme o nich mohli hovoriť ako o jednom z najstarších a najdômyselnejších mechanizmov, aké ľudstvo vynašlo. Mechanické hodinky poháňa namiesto batérie súbor súčiastok, ktorých pohyb zabezpečuje energia vytváraná rozvíjaním stiahnutej pružiny.

Mechanické hodinky sú zariadenie, ktoré tiká preto, že v jeho vnútri sa pohybuje niekoľko desiatok až stoviek drobných komponentov. Ak by sme batériové „quartzky“, ktoré ste doteraz nosili, označili za povinnú školskú dochádzku, kedy potrebuje prakticky ovládať len to, kde si dáte vymeniť batériu, mechanické hodinky sú univerzitou, ktorú budete aj napriek istým zásadám navštevovať s radosťou.

úvodný obrázok.jpg

 

AUTOMATICKY NAŤAHOVANÉ HODINKY

Kto by sa chcel rutine naťahovania úplne vyhnúť a prenechať tuto činnosť na hodinky samotné, môže siahnuť po automatoch. Zdroj energie, ktorým je u ručne naťahovaných hodinkách sila vynaložená na otáčanie korunky, v automatoch nahrádzajú prirodzené pohyby zápästia. Systém vynájdený anglickým hodinárom Johnom Harwoodom v roku 1923 prenáša energiu z pohybov zápästia cez otočné závažie (rotor) na navíjaciu sústavu, ktorá priebežne doťahuje pružinu. Praktické, čo poviete?

S naťahovaním hodiniek súvisí jeden dôležitým parameter – takzvaná rezerva chodu, niekedy nazývaná tiež výkonová rezerva alebo doba autonómie. Tá vyjadruje, ako dlho sú hodinky schopné prevádzky bez toho, aby im bola dodávaná energia. Budúci majitelia ručne naťahovaných modelov, prípadne tí, ktorým cez noc - alebo rovno cez víkend - hodinky na ruke prekážajú, by mali zvážiť nákup hodiniek s výkonovou rezervou prispôsobenou svojim zvykom. V obchodoch sa v rozumných cenových hladinách dajú kúpiť modely, ktorých rezerva chodu dosahuje 38, 42, ale aj viac než 70 hodín. Ak sa o mechanické hodinky chcete postarať so všetkou vážnosťou, určite zvážte nákup naťahovača. Tento prístroj udrží hodinky po zložení zo zápästia v optimálnom stave natiahnutia, ktoré má priamy dopad na presnosť ukazovania času i životnosť strojčeka.

 

RUČNE NAŤAHOVANÉ HODINKY

Pamätáte si, ako váš starý otec každé ráno naťahoval už naučeným ťahmi svoje Primky? Tak, to boli hodinky s ručným naťahovaním. Otáčaním korunky pri nich sťahujete pružinu v perovníku (akomsi bubne), ktorá bude počas dňa alebo viacerých dní udržiavať strojček hodiniek v chode. Keď sa pružina rozbalí, rituál naťahovania si zopakujete. Je to ako s holením. Aby ste dobre vyzerali, musíte so železnou pravidelnosťou zobrať do ruky žiletku a ohôliť sa. Ak majú manuálne naťahované hodinky presne ukazovať čas, musíte ich v určitých vymedzených intervaloch natiahnuť.

 

Rozlúčite sa s batériovými hodinkami a prejdete k čistej mechanike?

Ak ste pripravení na pravidelné servisné prehliadky, ktoré sú pre hladký chod zložitého ozubeného ústrojenstva nevyhnutné a svojim budúcim hodinkám odpustíte pre ich mechanickú povahu dennú odchýlku v rádoch jednotiek až desiatok sekúnd, máme pre vás skvelú správu – ste ideálnym adeptom na nosenie hodiniek s dušou. V ponuke hodinky.sk si môžete vybrať z automatických modelov značiek Certina, Junkers, Festina, Seiko či Zeppelin. Záujemcom o hodinky s ručným naťahovaním sa odporúčajú vybrané modely renomovaného švajčiarskeho výrobcu Tissot.

 

Článok bol prevzatý z magazínu LIFESPHERE, str. 16, prezentácia www.hodinky.sk