Minimalizmus v bývaní

 

Aj pri zariaďovaní interiéru platí pravidlo menej je viac. Základné prvky minimalizmu sú jasné, menej nábytku – viac priestoru, menej doplnkov – viac času, ktorý môžete venovať iným aktivitám ako upratovaniu.

Minimalizmus v bývaní vo všeobecnosti preferuje jednoduchosť a čistotu. To sa odzrkadľuje aj pri uprednostnení bielych plôch pred vzorovanými. Biela farba stien prevzdušňuje a presvetľuje priestor. Biele okná a dvere robia byt, či dom optimistickejším. Pri tomto štýle bývania sa preferujú neutrálne farby ako je béžová, sivá, biela a tieto sa kombinujú s farebnejšími doplnkami. Aj pri osvetlení treba pracovať so zabudovaním svietidiel, osvetlením okolo televízie, resp. nábytku.

Pokiaľ ide o nábytok, kvalita je jednoznačne dôležitejšia ako kvantita. Stačí pár kúskov, netreba nasilu zapĺňať voľný priestor množstvom nábytku, či dekoráciami. Ak si aj napriek všetkým odporúčaniam neviete pomôcť a potrebujete zaplniť voľný priestor na policiach, radšej tam postavte knihy alebo kvetinu. Dominantnými materiálmi sú drevo, kameň, koža a kov. Čisté línie, jednoduché tvary, v spojení so správnym výberom farieb a materiálu dodajú vášmu domu voľnosť priestoru, vzdušnosť a eleganciu.

Dekorácie sú určite neoddeliteľnou súčasťou bytu, či domu. Mnohé majú svoje opodstatnenie. Vankúše okrem estetickej stránky ponúkajú pohodlie pri sedení. Záclony a závesy okrem zútulnenia umožňujú reguláciu svetla v izbe. Príjemnú atmosféru bývania dotvárajú aromatické sviečky, ktoré interiéru dodajú príjemnú vôňu.

Porcelánové zvieratá, kamienky a mušle z dovolenky sú síce peknou spomienkou, ale vypĺňajú priestor, ktorý by mal patriť len nám.

Minimalizmus je nadčasový, vyjadruje elegantný a funkčný štýl bývania.

 

Základné znaky minimalizmu v bývaní

- minimum nábytku

- menší počet farieb

- kvalita nad kvantitou

- jednoduchosť dekorovania